Očarila ho grófka 

Tematín leží vo výške šesťsto metrov nad morom a ostáva dominantnou  Stredného Považia. Viac ako opis pevnosti, či historické dátumy, do neho súčasníkov lákajú príbehy. A tie hovoria o srdnatých lovcoch mohutného draka, ľstivom úteku majiteľa panstva pred rakúskymi vojakmi, ale aj o Anne – Rosine.

Čo o tejto u nás takmer zabudnutej sadistickej grófke uvádzajú archívy? Na začiatku sedemnásteho storočia sa majiteľom Tematína stal palatín Stanislav III. Turzo, vzdelaný a sčítaný muž, ktorý študoval na talianskych univerzitách a ovládal päť jazykov.

Palatín Turzo.
Zdroj: ARCHÍV HRADU TEMATÍN

Najradšej sa zdržiaval na ďalšom zo svojich sídiel, Šintavskom vodnom hrad, kde ho očarila mladučká grófka Anna Rosina Listiusová, ktorá sa pôvodne mala stať mníškou. Stanislav III. Turzo si ju vzal ako pätnásťročnú, mali spolu tri deti.

Anna sa rada bavila, vyhľadávala stretnutia s vyššou spoločnosťou a pôsobila milo, no často menila nálady a v čase neprítomnosti manžela prepadávala záchvatom šialenstva. Bedač v Šintave jej časom nepovedala inak ako bosorka. Stanislav ju dokonca nechal zatvoriť do žalára v Čachticiach, kde sa údajne stretla s Alžbetou Bátoryovou.