Na Tematín, hrad ktorý sa vypína na hrebeni Považského Inovca vysoko nad diaľnicou medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom, vedie niekoľko peších trás. Najkratšia a najpohodlnejšia sem stúpa z rekreačného strediska Bezovec. Môžete sa tu najesť aj ubytovať, žiaľ pekné prostredie špatí aj pár rozpadávajúcich sa budov.

Cesta od nich sa najskôr vinie po lúkach, ktoré pripomínajú horskú záhradu. Nad vzácnymi bylinkami lietajú motýle, ktorých je v neďalekej nive Váhu až tisíc osemsto druhov, popri kvetoch skáču lúčne koníky, hniezdi tu orol kráľovský.

Čoskoro sa chodník stratí v lese plnom bukov a javorov, no kľučkovaní medzi nimi uvidíme v diaľke mohutnú skalnú vežu. Zdá sa nám na dosah, no k samotnému hradu budeme klesať a opäť naberať výšku skoro hodinu a pol!

„Keby nie výhľadu a niekoľko nezvyčajných rastlín, odškodňujúcich namáhavý výstup, oľutovali by sme návštevu zrúcanín. Spustošenie zničilo ešte aj stopy po rozčlenení tohto kedysi význačného hradu,“  opísal svoje pocity šľachtic Alojz Mednyanský v knihe Malebná cesta dolu Váhom v roku 1826. No odvtedy tu neostal kameň na kameni a hrad dnes za stravu z jedného kotla a nocľah opravujú dobrovoľníci...