Režisér Pavol Barabáš vo filme Salto je kráľ vezme divákov na najvyššie vodopády sveta. Čo viac si želať v kine v čase letných horúčav?

Na výške nezáleží

Po uvedení úspešného filmu Trou de Fer – Železná diera našiel vraj Pavol Barabáš ešte ťažší a vyšší vodopád. Samozrejme, že sa tam vybral s kamerou.

Príbeh filmu Salto je kráľ sa začal, keď začiatkom roku 2017 narazil na množstvo článkov, že najvyšším vodopádom sveta je najnovšie Tugela v Juhoafrickej republike. „Výška je vraj 983 metrov, čo je o štyri metre viac, než má Salto Angel vo Venezuele. Hneď sme začali hľadať informácie o Tugele v Dračích horách na juhu Afriky. Ale z vodopádu sme poriadne nič nevideli, lebo je ukrytý v neprístupnej rokline. Zistili sme, že vodopád ešte nemá priestup. Tak sme začali organizovať náročnú výpravu. Kúpili vŕtačku, nity, kilometer lán a množstvo materiálu potrebného na preskúmanie vodopádu, ktorý mal byť po novom najvyšší na svete. Po dvoch týždňoch obliehania a skúmania steny sa nám nakoniec priestup podaril,“ spomína Barabáš, no zdôrazňuje: „Nech polemiky o tom, ktorý vodopád je najvyšší na svete, dopadnú akokoľvek, pre mňa je najdôležitejšie, čo som tam zažil s mojimi priateľmi. A keď sa ma niekto spýta, ktorý vodopád je pre mňa kráľom, tak potichu poviem SALTO JE KRÁĽ,“ hovorí o svojich pocitoch.

Prekážky ho neodradia

Filmu predchádzalo nakrúcanie v mnohých vysokých vodopádoch a kaňonoch na rôznych nedostupných miestach sveta. „Je za tým mnoho náročných a neistých expedícií, niekoľko pokusov i neúspechov. Často sa pohybujete v neznámom a neprebádanom teréne, v kolmých pralesoch a padajúcej vode s nákladom aj 30 kíl. Logistické zabezpečenie zlaňovania kilometrových vodopádov je komplikované, technicky veľmi náročné, s vysokými nárokmi na špeciálne materiálne vybavenie, ale hlavne schopnosti ľudí. Nevyhli sa nám problémy. Vo vodopáde Bras Magasin na ostrove Réunion sa mi pri jednom zoskoku utopila celá filmovacia technika. Keď sme vyliezli prvýkrát na horný okraj Tugely, zistili sme, že vodopád je zamrznutý a netečie v ňom voda. Čakali sme dva týždne na počasie. Počas tvorby novej cesty skoro kilometrovým vodopádom sme boli takí preťažení, že jednému z nás sa vyšmyklo pri zlaňovaní lano a pri páde si zlomil chrbticu. Nasledoval zložitý transport a operácia v JAR... Vo Venezuele nefunguje vôbec, ale vôbec nič. Ani internet. Komplikované je zohnať potraviny i potrebný benzín do lietadla, všetko kontroluje polícia…“ vyratúva prekážky, ktoré musel prekonať. On je však zvyknutý nedať sa odradiť. Výsledkom nie je len nový film, ktorý práve prichádza do kín, ale aj ďalších viac ako šesťdesiat dokumentárnych snímok.

 Lovec dobrodružstva 

Pavol Barabáš má za sebou niekoľko objavných expedícií: od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí kamennej doby v pralesoch Novej Guiney cez absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde až po objavenie megajaskýň v stolových horách Venezuely. Pešo dosiahol severný i južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu, s kmeňom Suriov v Etiópii i Indiánmi hlboko v amazonskom pralese. A nezabúda ani na Slovensko. Za svoje filmy dostal množstvo ocenení doma aj vo svete, vrátane Grand Prix za svetový prínos a kameramanskú prácu v dokumentárnom filme s vysokohorskou, horolezeckou a objaviteľskou tematikou v extrémnych častiach sveta.