Predstavte si aktívnu dovolenku, ktorá sa postará o úplne iné zážitky. Krajine preniknete pod kožu, spoznáte nových ľudí, zdokonalíte sa v jazyku a ešte aj pomôžete dobrej veci. Volunturizmus, teda dobrovoľnícke cestovanie, nie je žiadna novinka, no v posledných rokoch jeho popularita stúpa. Ibaže tento typ zájazdov nenájdete v klasických cestovkách, treba ich trpezlivo hľadať a gúgliť. Volunturizmu už prišli na chuť aj Slováci. Najviac dobrovoľníckych pobytov pre nich sprostredkúva nezisková organizácia Inex Slovakia, ktorá spolupracuje s organizáciami v zahraničí.

Spolu usporadúvajú medzinárodné tábory dobrovoľníckej práce vo viac ako päťdesiatich krajinách. Každý rok takto ide do sveta asi dvestopäťdesiat Slovákov, najmä študenti, ktorí majú dostatok voľného času, pretože pobyty trvajú dva až tri týždne. Niektorí si dajú repete a za leto stihnú aj niekoľko takýchto „zájazdov“. „Na každom kempe spoznám nových kamarátov a potom za nimi cez rok cestujem. Na revanš ich pozvem do Bratislavy. Tomu, kto to nezažil, sa ťažko vysvetľuje, v čom sú workcampy skvelé, ale treba to vyskúšať,“ nadšene vysvetľuje Natália, dvadsaťdvaročná študentka psychológie.

Ako na to?

Dobrovoľníckych projektov sú stovky a naozaj si môžete vybrať taký, ktorý vám sadne. Chcete pomáhať s organizáciou letného festivalu alebo máte radšej prácu s deťmi? Láka vás pomoc ohrozeným korytnačkám či skôr výučba jazyka? Prvý krok je zvoliť si konkrétny tábor podľa krajiny, termínu a typu. Slovenskí dobrovoľníci vraj najradšej vyrážajú do Európy. Na zozname najobľúbenejších je Francúzsko, Nemecko, Taliansko či Island, asi najmä pre jednoduchšiu dopravu, keďže cestu na miesto pobytu si platí každý sám. A na vlastné „triko“.

Aj preto sú pracovné kempy až od osemnásť rokov s výnimkou tých pre tínedžerov. Horná veková hranica neexistuje, no ak máte nad tridsať, hľadajte tie s označením Senior. Volunturizmus sa dá vyskúšať aj s rodinou – špeciálne tábory pre celé rodiny majú názov Family a podporujú medzigeneračnú spoluprácu. Organizujú ich predovšetkým v Turecku, Taliansku a Estónsku.

Po výbere pobytu čakáte na schválenie. Nemusíte mať žiadne skúsenosti s prácou, ktorú idete robiť, rozhoduje len motivačný list a kapacita kempu. „Účastníci v táboroch sú rozdelení do skupín. Každá má svojho lídra, ktorý je obyvateľom danej krajiny a dobre ju pozná. Ten sa stará aj o program vo voľnom čase. Väčšinou je to tak, že dobrovoľníci denne odpracujú šesť hodín a zvyšný čas môžu využiť na spoznávanie krajiny, kultúry a ľudí,“ približuje Monika Zváčová.

Dobrovoľne, nie zadarmo

Nikto nečaká, že dostane za svoju prácu poriadny balík, ale nech vás nezaskočí, že už samotné náklady sa môžu vyšplhať do celkom slušných výšok. Cestu, poistenie a vreckové si totiž hradí každý sám. Ubytovanie a strava je väčšinou zadarmo, ale za každý kemp treba zaplatiť domácej organizácii účastnícky poplatok. Ten je sedemdesiatpäť eur za jeden a päťdesiat za druhý pobyt v tom istom roku. „Nie je to poplatok za pobyt v zahraničí, ale slúži na činnosť nášho združenia na Slovensku a na pokrytie stravy a ubytovania dobrovoľníkov, ktorí prídu na Slovensko.“

Cudzinci z rôznych kútov sveta opravujú ruiny slovenských hradov, rekonštruujú historické pamiatky, sledujú výskyt kamzíkov v Tatrách, pomáhajú v rómskych osadách. Niektoré domáce i zahraničné kempy vyžadujú extra poplatky, ktoré môžu byť aj okolo dvesto eur. A nečakajte žiadny luxus. Býva sa v stanoch, jedlo je typické pre danú oblasť a na jeho príprave sa podieľajú všetci, teda aj vy. Takže nič pre fajnovky a leňošky.

Odvrátená tvár

Organizácií, ktoré sprostredkúvajú pobyty dobrovoľníkov, sú vo svete stovky a registračné aj účastnícke poplatky v nich sa líšia. Okrem neziskových organizácií vznikajú aj komerčné. Turisti – dobrovoľníci znamenajú, ako všetci turisti, prílev peňazí, a tak ich treba uspokojiť. Preto sa môže stať, že keď dopyt prevyšuje ponuku, tá sa umelo zvýši a doplácajú na to miestni obyvatelia. Turisti im totiž berú prácu. Napríklad v Kambodži sa pri kontrole detských domovov ukázalo, že iba dvadsaťosem percent detí je skutočne sirotami.

Počet detských domovov v krajine rapídne stúpol, odkedy sa ich návšteva stala jednou z najobľúbenejších dobrovoľníckych aktivít. Boom naštartovala „zberateľka detí“ Angelina Jolieová. Dobrá myšlienka môže často stroskotať na nedorozumení a slabej komunikácii s miestnymi. Blogerka Alexia Nestorová píše o malej kenskej dedinke, v ktorej dobrovoľníci postavili namiesto jednej školy tri, ibaže potom im už neostali peniaze na ich dokončenie. Aj preto sa v poslednom čase o volunturizme hovorí, že robí viac škody než osohu. Áno, toto všetko sa môže stať, ak sa dobrá myšlienka zneužije, ale to zatiaľ fenoménu volunturizmu na popularite neubralo.

Objavte aj ďalšie cestovateľské trendy

Ekoturizmus

Už názov napovedá, o čo ide. Jeho vyznávači sa snažia byť čo najšetrnejší k životnému prostrediu, preto cestujú na bicykloch, vlakom, prípadne stopom. Riadi sa heslom: Cestuj zodpovedne, prežívaj zážitky a chráň hodnoty. Ekodovolenku už ponúkajú aj niektoré naše cestovné kancelárie.

Pomalé cestovanie

Predstavte si hektickú naháňačku spojenú s prehliadkou všetkých pamiatok presne podľa bedekra. Slow travel, teda pomalé cestovanie, je pravý opak. Jeho cieľom je kvalita, nie kvantita. Turisti trávia čo najviac času na jednom mieste, aby ho čo najlepšie spoznali, a opakovane sa naň vracajú.

Temný turizmus

Boli ste zo školy na exkurzii v Osvienčime? To je jedna z obľúbených destinácií vyznávačov temného dark turizmu. Radi cestujú na miesta spojené so smrťou a s utrpením. Najčastejšie sú to práve miesta tragédií a prírodných katastrof. Divné? Možno, ale tieto veci ľudí vždy fascinovali.

Asketická dovolenka

Prísny režim, málo spánku, minimum jedla, meditácia... A ubytovanie? Najlepšie v bývalej väznici! Tak si predstavujú dovolenku tí, čo už vyskúšali všetko a chcú siahnuť až na dno svojich síl. Tento trend sa zatiaľ rozmáha v USA či v Í rsku, no ktovie. Možno dorazí aj k nám.

Couchsurfing

Máte voľný gauč? Poskytnite ho do pľacu pomocou sociálnej siete a získate možnosť ubytovať sa na voľnom gauči u ľudí s podobným zmýšľaním kdekoľvek na svete. Počet ľudí, ktorí využívajú tento lacný, autentický a na zážitky bohatý štýl cestovania, sa už ráta na milióny.