Francúzi sa deťmi len tak obmedzovať nenechajú. Ak im do rodiny pribudne ďalší člen, neznamená to, že budú celé noci sedieť doma. Teraz sa nemusia vzdať nočného života ani v prípade, že ich potomstvo nemá opatrovateľku. Jednoducho na párty ide celá rodina. V parížskych kluboch sa totiž nočný život začína skôr, ako zapadne slnko.

Aj tridsatnici chcú mať fun

Generácia dnešných tridsiatnikov a štyridsiatnikov, ktorá v mladosti vymetala bary a kluby po polnoci, nemá dôvod, aby sa zrazu prestala spoločensky vyžívať. Len už nie je ochotná flámovať celú noc. Majú deti, ráno treba väčšinou vstávať do práce a ani telo už nevydrží to, čo kedysi. Došlo to aj manažérom nočných podnikov v Paríži. Najnovšie sa zameriavajú na klientelu, ktorá by rada otriasala parketom hodnú chvíľu pred polnocou. Aj Gilles Peterson, manažér klubu Bellevilloise, si myslí, že sa treba orientovať na novú cieľovú skupinu – už nie najmladších parketových levov, ľudí po tridsiatke a často s deťmi.

„Títo ľudia sa nechcú vzdať nočnej zábavy,“ vraví svetobežník a DJ v jednej osobe, zatiaľ čo ukazuje smerom k skupinke rodičov s malými deťmi v klube v nedeľný podvečer. „Veď sa pozrite, chodia k nám aj s bábätkami.“ Vysmiati rodičia tancujú na parkete spolu s deťmi a vôbec im nevadí, že do miestnosti prúdia slnečné lúče. Kluby chcú novému trendu pomôcť aj vstupným zadarmo, mladší ako tridsať musia platiť.

Niektoré adresy upravili svoj vstup aj pre kočíky. Bary, ktoré tradične otvárali o polnoci, keď Parížania končia s večerou, by radi pozývali návštevníkov dnu čo najskôr. Nie je to vždy jednoduché, pretože musia natiahnuť otváracie hodiny, aby sa zavďačili každému. Ale v časoch krízy sa treba prispôsobiť.

Dinosauri na parkete

Paríž má stále množstvo mladých, ktorí k šťastiu potrebujú dobrú nočnú žúrku. Lenže takmer štvrtina Francúzov pod 25 rokov je momentálne bez práce, na flámovanie majú príliš prázdne vrecká a ak chcú kluby prežiť, musia si hľadať inú cieľovú skupinu. Navyše, starší návštevníci majú lepšie konzumné návyky, čo v preklade znamená, že sa hneď neopijú ako dogy. „Problém s mladými ľuďmi je, že sa nevedia v pohode zabaviť. Po pár drinkoch sa vymknú spod kontroly a správajú sa ako zvieratá,“ tvrdí Fabrice Gadeau, manažér Rex Clubu, ktorý patrí k vyhľadávaným parížskym adresám. Striebrovlasý pán Gadeau len nedávno zaviedol dinosaurie soirée, u nás známe ako oldies disco.

Ide sa do skladu

Nie všetky bary a kluby si môžu dovoliť zaviesť skoršie otváracie hodiny. Mnohé sídlia vo štvrtiach, kde by hlasná hudba rušila divadelné či filmové predstavenia vo vedľajšom vchode. A tak sa párty centrá presúvajú tam, kde hluk nikomu neprekáža – do bývalých skladov, do parkov, ako sympatický podnik Le Pavillon du Lac, či na brehy riek, ako napríklad bar Concrete, lodný bar na Seine. Otvára o siedmej a chodia sem žúrovať aj mamy s dcérami. Povykrúcajú sa a o jedenástej sa idú vyspať domov. Dcéry môžu ostať do svitania.

Nielen plážové disko

V lete nie je až taký problém užiť si zábavu pred zotmením. Stačí zbehnúť napríklad do španielskych chiringuitos, plážových café barov. Aj všetky hotelové rezorty ponúkajú dovolenkárom pestrú paletu od škrekľavých baby disko po lahodné tanečné večery v sprievode syntetizátora. Len chudák mestský človek sa natrápi, kým si nájde miesto na včasné hulákanie. Našťastie, early birds akcie, teda párty od pol ôsmej večer, už do svojho programu zaraďujú aj kluby, ktoré inak otvárajú podstatne neskôr. Napríklad v britskom Cambridgei si skupina priateľov otvorila podnik Early Night Club.

„Dostanete sa k tancu len na svadbách, oslavách a vo svojej obývačke? Early Night Club je presne pre vás,“ platí slogan klubu. Ten zatvára pred polnocou, takže si ešte môžete zachovať tvár a na druhý deň vstať do práce. A ak stále nestačilo, začleňte sa medzi dvadsiatnikov v iných baroch. Potom sa však ráno nesťažujte. Ponocovanie po tridsiatke už strašne bolí.