Matky na materskej, ženy v domácnosti, unudené referentky či podceňované asistentky! Čo by ste povedali na zmenu života? Na celkom nové obzory? Na štúdium na prestížnej britskej či americkej univerzite? Nepotrebujete ani euro, stačí vedieť trochu po anglicky. Verte mi. Som žena v domácnosti, ďaleko od Slovenska, mám malé dieťa a zriadené konto na stránke Coursera. org. Študujem hocičo, čo mi napadne, a neviem s tým prestať.

Každý má šancu

Online štúdium je niečo úžasné. Otvára netušené možnosti aj ľuďom, ktorí by sa na univerzitu nikdy neodvážili ísť. Nejde iba o peniaze, hoci online kurzy zdarma otvárajú dvere práve chudobnejším. Ide o šancu. Nie každý ju dostal. Možno ste nikdy neštudovali, lebo ste si neverili a ani vo vás nikto neveril. Možno ste z prostredia, kde bola na prvom mieste manuálna práca a škola sa považovala za stratu času. Alebo ste mali veľmi skoro deti a už ste sa z toho kolotoča nedostali.

Práve preto vznikli projekty ako Coursera. Miesto, kde najlepší profesori z najlepších univerzít učia veľmi prístupnou formou všetko od umenia až po vysokú matematiku.

Pozor! Návykové!

Začalo sa to tým, že som sa pohádala s manželom. Po večeroch hodiny vysedával pred počítačom a občas nervózne vyskočil. Nebolo by to nič nezvyčajné, patrí to k jeho práci, ale tentoraz toho bolo priveľa. Čo to, dopekla, robí?! Hry ho nebavia, tak čo to môže byť? Vysvitlo, že v návale nadšenia z objavu online kurzov sa prihlásil na tri zároveň a teraz nestíha robiť testy. Bol zničený ako študent pred štátnicami a sľuboval mi, že to už nikdy neurobí. Mala by som to však vyskúšať aj ja, tie kurzy sú fantastické! No určite, mňa na to nenalákaš! Ale nalákal.

Prihlásila som sa len tak pre zábavu na kurz Kreativita, inovácia a zmena. Zrazu som bola študentkou americkej univerzity v Pensylvánii a učila som sa, ako si robiť denník nápadov. Aké je zlyhanie dôležité, aby sme veci robili lepošie, a ako je každý človek na svete kreatívny. Neuveriteľne ma to chytilo.

Každý týždeň mi do mailu prišlo upozornenie, že sa začína nový študijný týždeň. Každých sedem dní som si pozrela tri krátke videá od troch prednášajúcich, robila som si poznámky a potom urobila krátky online test toho, čo som sa naučila. Patrili k tomu aj projekty, napríklad: Zoberte jeden list bieleho papiera A4 a vytvorte z neho čo najvyššiu vežu. Alebo: Nájdite doma hocijaké predmety a vytvorte z nich niečo, čo by mohlo poslúžiť iným ľuďom. Tak som vytvorila hračku, guľôčkovú dráhu z prázdnych papierových kotúčikov z kuchynských utierok.

Foto výtvoru potom pošlete profesorom. Kurz mal naučiť ľudí, ako sa vynájsť v krízových situáciách, napríklad, keď vám krachuje biznis alebo vám domácnosť padá na hlavu. Jediným negatívom môjho štúdia boli obrovské kruhy pod nevyspatými očami.

Kurz trval osem týždňov a vyžadoval asi päť hodín týždenne. Testy sa museli vykonať do istého termínu, rovnako ako projekty. Ak máte viac času, mohli ste sa hneď na začiatku prihlásiť do skupiny, ktorá mala do ukončenia kurzu vypracovať väčší projekt. A ak všetko zvládnete, dostanete za poplatok certifikát univerzity o absolvovaní štúdia.

Coursera má svoje metódy overovania, aby nedochádzalo zo strany študentov k podvádzaniu. Na jej stránke nájdete príbehy ľudí, ktorým certifikáty pomohli nájsť si prácu a nový zmysel života. Ako napríklad Ryanovi Murphymu. Jeho trojmesačnej dcérke zistili vzácne ochorenie, po transplantácii kostnej drene musela byť uchránená od akýchkoľvek vírusov a celá rodina nemohla niekoľko mesiacov opustiť byt. Ryan teda študoval na Coursere a keď sa jeho dcérke zlepšil stav, na základe získaných certifikátov si ľahšie našiel prácu.

V júni 2012, štyri mesiace po spustení, mala Coursera 640-tisíc študentov zo stodeväťdesiat krajín. Jej zakladatelia, Daphne Kollerová a Andrew Ng, profesori informatiky na Stanfordskej univerzite, asi nepredpokladali až taký veľký úspech. Dnes majú vyše päť miliónov študentov, 571 absolvovaných kurzov a na svedomí nové priateľské spoločenstvá. Skupiny študentov po celom svete sa vďaka Coursere skutočne zoznamujú a stretávajú, aby si s úlohami pomohli.

Foto: Profimedia.sk

Celkom iné štúdium

Coursera už, našťastie, nie je jediná. Na stránke www.openculture.com nájdete vyše osemsto kurzov zdarma na univerzitách po celom svete. História architektúry, medzinárodný obchod alebo dizajnovanie počítačových hier, stačí si vybrať z ponuky. Napríklad Futurelearn. com združuje najlepšie britské univerzity.

Budúcnosť vzdelávania teda bude vyzerať tak, že nie študenti sa budú biť o miesta na univerzitách, ale práve univerzity budú robiť všetko pre to, aby zaujali budúcich absolventov. A to bez finančných obmedzení či geografických bariér. Mne osobne sa až slzy nahrnuli do očí, keď som zistila, že študovať sa dá aj s radosťou a s ľahkosťou. Moje pôvodné univerzitné štúdium pozostávalo z desaťročia nezmenených osnov, nudných demotivovaných profesorov, zaspávajúcich študentov a nezmyselných skúšok, ktorých obsah som hneď po ich zložení zabudla. Verím, že moje dieťa si raz bude štúdium užívať.

Musím končiť, mám ešte prácu. Zapísala som sa do nového kurzu o výžive a mala by som ho stihnúť, kým sa malá vráti zo škôlky. Za chrbtom mám horu nevyžehlenej bielizne, čo vám budem hovoriť. Zo škôlky pôjdeme asi do parku, nech sa babuľka ešte trochu vybehá. Zatiaľ si otvorím v mobile aplikáciu Duolingo, učím sa cez ňu po taliansky. Keby som tak mala na všetko trochu viac času. Našťastie, v zozname kurzov som si všimla nejaký o časovom manažmente. Najvyšší čas prihlásiť sa.