Historická dráma pripomína dianie zhruba spred sto rokov. Keď v portugalských kopcoch desaťročná pastierka Lucia spolu so sesternicou a a bratrancom uvideli Pannu Máriu. Bolo to práve v čase, keď skeptici poukazovali na negatíva slepej viery, a tak svedectvo spochybňovali. Odmietaví však boli aj cirkevní hodnostári a rodičia, ktorí si mysleli, že ide o výplod detskej fantázie či dokonca klamstvo. Napriek nátlaku však deti neochvejne trvali na svojom, fatimské zjavenie odmietali odvolať a zradiť tým Bohorodičku. Naopak, inšpirovali tisíce veriacich, ktorí im uverili.

A deťom napokon uverila i cirkev. V roku 2017 ich pápež František svätorečil na otvorenej omši priamo vo Fatime pred viac ako 400-tisíc veriacimi.

Bohorodička na Zvire

Fatimský príbeh pripomína to, čo sa koncom minulého storočia stalo na Slovensku. Panna Mária sa údajne zjavovala v deväťdesiatych rokoch pri obci Litmanová. Ukázala sa dvom dievčatám, Ivete Korčákovej (11) a Kataríne Češelkovej (12) na hore Zvir. Prvé zjavenie sa podľa ich rozprávania uskutočnilo 5. augusta 1990. Dievčatá plus malý chlapec sa hrali v lese, keď začuli divný hluk. Ukryli sa v senníku a vystrašení počúvali tajomné kroky a buchot. V zúfalstve sa začali modliť mariánsku modlitbu, hoci jej slová predtým nepoznali. Odrazu zaregistrovali jasné svetlo a v ňom krásnu paniu. Takto na to spomínajú. Ivetka: „Dňa 5. augusta 1990 sme mali jedinú prosbu, aby táto krásna Pani išla spolu s nami dolu do dediny, pretože sa už stmievalo a my sme sa báli ísť lesom samy. Krásna Pani nám túto prosbu splnila.“ Katka ju doplnila: „Šli sme a ona asi dva kroky za nami. Cítila som pokoj. A potom, od potoka, sa začala odďaľovať. Keď sme prišli dolu ku krížu, Panna Mária si pred ním kľakla a prežehnala sa.“

Panna Mária sa tu odvtedy zjavovala pravidelne a dievčatám hovorila rôzne posolstvá. Horu začali navštevovať veriaci, ktorí tu tiež mali zažívať rôzne nadprirodzené úkazy, ktoré cirkev skúmala. V roku 1995, na piate výročie prvého zjavenia, prišlo vyše 100-tisíc pútnikov! Katka Češelková im oznámila, že Panna Mária prišla celá v bielom, bosá, nemala ruženec ani korunu. Oznámila vtedy, že sa zjavuje naposledy, ale na hore zostáva prítomná.