Je toz jedného dôvodu. Prvé dva filmy mali premiéru ešte minulý rok, takže väčšina divákov ich už videla. Ženy však do našich kín prichádzajú až teraz. Kto si ich však pôjde pozrieť, pochopí, prečo majú až šesť oscarových nominácií. Najnovšia filmová adaptácia slávneho románu totiž pripomína majstrovský impresionistický obraz. Akoby boli maľované kamerou.

Veľké malé ženy

To, že je knižka Louisy May Alcottovej výnimočná, dokazuje fakt, že sa už dočkala jedenástich filmových spracovaní. Po prvý raz v roku 1918 a naposledy v roku 1994 v hlavných úlohách s Winonou Ryder, Susan Sarandon či Kirsten Dunst. To, že aj v 21. storočí priťahuje filmárov, je najlepšou vizitkou románu. Jeho kvality dokazuje aj nový film. Nakrútila ho Greta Gerwig, ktorá bola sama herečkou. Potom však nakrútila Lady Bird a hneď z toho boli dve oscarové nominácie. Hoci ich nepremenila, teraz ich počet znásobila a jej snímka má až šesť želiezok v ohni.

Silné obsadenie

Plným právom. Greta nakrútila dojímavý, nie však lacne sentimentálny film o štyroch sestrách, ktoré si hľadajú uplatnenie v časoch, keď najlepšou kariérou ženy bolo dobre sa vydať. Samozrejme, nemyslel sa tým cit, ale bohatý manžel. Ony sa s tým nemienia zmieriť, aj keď sú ich osudy rozdielne. V jednom sa však zhodujú, odmietajú žiť povrchne a bez lásky. Okrem príbehu a filozofie Malé ženy zaujmú diváka kostýmami, interiérmi aj exteriérmi, hudbou a v neposlednom rade hereckými výkonmi. Opäť ide o silné obsadenie do Saoirse Ronan v hlavnej úlohe až po Meryl Streep, ktorá svojím stvárnením tety dokázala, že nieto malých rolí.