k závidíte plesajúcim krásne róby, dobré jedlo či skvelú zábavu, najskôr dobre zvážte, či by ste dokázali do bodky splniť prísny spoločenský protokol. V prípade, že si plánujete ísť niekam zaplesať aj vy, rady Nory Laukovej, odborníčky na neverbálnu komunikáciu, etiketu, spoločenský a biznis protokol, sa vám určite zídu. „Dôležité je na úvod povedať, že prísť na mestský ples v smokingu alebo na dedinskú zábavu v dlhých plesových šatách s rukavičkami by bolo rozhodne viac ako zvláštne, hoci aj takýto fenomén si môžeme na Slovensku bežne všimnúť.

Základným a prvým pravidlom etikety, keď sa chystáte na ples, je zistiť, na aký typ plesu sa vlastne chystáte. Pri výbere róby môžete byť maximálne o jednu úroveň vyššie, ako je štandard prezentovanej spoločenskej akcie. I keď je oblečenie dôležité, rozhodne by ste nemali podceňovať ani správanie na plese, pretože žuvačkou na stole či šatami obliatymi červeným vínom si môžete urobiť poriadne faux pas,“ hovorí na úvod odborníčka.

Outfit

Muž by mal mať tmavý oblek, najlepšie čierny, a žena obyčajne veľké spoločenské šaty. Ak nie je takýto odev predpísaný, žena si môže k mužovmu tmavému obleku obliecť aj krátke šaty, ktoré však takisto musia byť predpísané. No myslite na to, že ples je prestížna udalosť a nejdeme sa tam prezentovať odhalenými nohami, ale vzdať úctu ostatným.

Ak je predpísané oblečenie black tie, zožeňte si dlhé šaty, pretože večerná toaleta je v tomto prípade samozrejmosťou. U mužov to musí byť smoking. Ak vám šaty odkrývajú ramená určite si zoberte vysoké rukavičky, ktoré zakryjú lakte. Listovú kabelku zlaďte s topánkami alebo so šatami. K smokingu patrí motýlik, nie kravata. Najvhodnejší je čierny, biely patrí iba k fraku.

Topánky – muži by mali mať čierne lakovky a ženy lodičky s vysokým podpätkom a s uzatvorenou špičkou. Päta alebo bok lodičky môžu byť otvorené. Sandáliky či balerínky k veľkým spoločenských šatám na ples nikdy nenoste. Ak sa pre sandáliky predsa len rozhodnete, nezabudnite na silonky s otvorenou špičkou.

Navrch si určite vezmite elegantný kabát, kožuch. Ak vydržíte zimu, môžete prísť aj v hodvábnej šatke alebo bolere.
 

Absolútne outfitové faux pas:

 • keď v šatni vytiahnete z igelitovej tašky lodičky alebo z veľkej pracovnej tašky listovú kabelku.
 • prídete vo vetrovke
 • namiesto dlhých šiat si oblečiete mini
 • vyberiete si bielu farbu róby
 • na ruke si necháte hodinky
 • zvolíte hnedý alebo sivý oblek namiesto čierneho

Za stolom

 • Ako prvá začína jesť najváženejšia žena, najstaršia alebo funkčne najvyššie postavená. Až potom všetci ostatní. Určite nepoložte lakte na stôl. Dámy sedia na tretine stoličky, neopierajú sa o ňu chrbtom a sú vzpriamené.
 • Počas plesu preberajte iba ľahké témy, vyhnite sa politickým, náboženským a rasovým témam. Neohovárajte!
 • Látkový obrúsok si prestrite vždy na kolená a po dojedení odložte vedľa taniera vľavo. Ak je k dispozícii aj papierová servítka, zoberte si ju, aby ste si počas večere mohli do nej utrieť ústa. Ak nie, použite látkový obrúsok.
 • Väčšinou je stolovanie na plese formou rautu. Ak ste dojedli a máte chuť na ďalšie jedlo, vždy si zoberte nový tanier.
 •  Keď si plánujete štrngať, neobchádzajte celý stôl, cinknite si iba s tými, čo sedia pri vás.
 • Ak máte rukavičky, pri jedle si ich určite dajte dolu. Kabelku si nikdy nedávajte na zem. Mala by byť vždy na stoličke za dámou, prípadne na kolenách.

Obliate šaty

Ak sa vám stala nehoda s červeným vínom a škvrna nie je veľmi veľká, zneutralizujte ju bielym vínom. Potom si škvrnu zakryte a choďte na toaletu, kde sa ju pokúsite vyčistiť a vysušiť. Ak máte na obleku škvrnu od jedla, postupujte rovnako, prekryte ju obrúskom a vyčistite na toalete. Ak je škvrna veľká, je vhodnejšie z plesu diskrétne odísť.

Neurobte si na plese hanbu: Preštudujte si u nás pravidlá protokolu
Zdroj: Matej Kalina, Profimedia.sk

Opitý tanečník

Ak by vás požiadal o tanec podgurážený pán, máte právo odmietnuť ho. Platí zásada, že ak odmietnete jedného, mali by ste odmietnuť aj iných okrem svojho partnera. Býva štandardom a etiketa to povoľuje, že ak sedíte pri stole viacerí, môže požiadať o tanec ktorýkoľvek muž pri vašom stole. Ak s ním pôjdete tancovať, mal by váš partner požiadať o tanec jeho partnerku.

Príchod a usádzanie

 • Muž a žena musia vždy vchádzať na ples spolu, muž po pravej ruke, ak je pravák, vedie držiac pod ramenom ženu do miestnosti, kde prichádzajú k stolu. „Často som si všimla, že muž prichádza pred ženou. Potom sa len zamyslím vždy nad tým, ako sa tento muž správa k žene aj v súkromnom živote,“ zamýšľa sa Nora Lauková.
 • Lístok zo šatne uchováva u seba muž.
 • Pri zoznamovaní platí pravidlo, ak už pri stole niekto sedí, ženu predstavuje muž, povie svoje celé meno a predstaví svoju partnerku.
 • Potom prichádza k usádzaniu. Muž najprv usádza ženu po svojej pravici a prisunie jej stoličku.
 • Ak žena od stola odchádza, vstáva len jej partner, ktorý jej robí garde, ostatní muži nemusia vstávať.