Kúpeľné mestečko Hevíz leží v najkrajšej časti Balatonu, v župe Zala, dvesto kilometrov južne od Bratislavy. Jeho najväčším lákadlom je horúci rádioaktívny gejzír.

Vyviera v jaskyni tridsaťosem metrov pod hladinou a termálnou vodou napĺňa kráter, ktorý je len o čosi menší ako naše Štrbské Pleso. Maďarský prameň má takú silu, že voda v jazere sa každých dvadsať osem hodín úplne vymení a v podstate neustále cirkuluje. Spolu a chráneným lesom vytvára klímu podobnú Stredomoriu.

Lieči telo aj dušu

Nakoľko balneológovia v jazere neodporúčajú námahu, všetci si nesú gumené kolesá, alebo hadice z penovej gumy, na ktoré si vo vode ľahnú. Na mólo, tak trochu pripomínajúce tatranskú architektúru, sa vchádza cez krytú chodbu. Na vkusných paneloch je v nej všetko o histórii i súčasnosti jazera.

Hevíz je mesto v župe Zala.
Zdroj: JÁN DZÚR

Na rozdiel od mora, či priehrad, čím hlbšie strčíme nohy, tým je teplejšia. Ľudia z celého sveta si v nej lebedia tri hodiny denne, viac lekári neodporúčajú. Aby ste si vyliečili telo aj dušu to však úplne stačí. Sezóna v Hevíze sa začala na začiatku mája pouličným festivalom spevu a tanca a bude pokračovať do neskorej jesene...