Zvolenský zámok, ktorý mal byť pôvodne len poľovníckym zámočkom, si obľúbil vraj najprefíkanejší panovník všetkých čias Žigmund Luxemburský. Sídlil v ňom aj najsilnejší uhorský panovník pätnásteho storočia Ján Jiskra z Brandýsa, častým hosťom bol Matej Korvín s manželkou Beatrix.

Práve neapolská princezná, ktorá do Uhorska priniesla príbor – nepáčilo sa jej, že uhorskí šľachtici sa neholia, mľaskajú a jedia rukami, ktoré si utierajú do nohavíc - po smrti manžela využívala zámok ako svoje sídlo.

Kolekcia umenia

Jedna z našich najväčších stredovekých pamiatok je dnes najbohatšou obrazárňou na Slovensku. Aj v súvislosti s rekonštrukciou bratislavskej centrály SNG vo Zvolene návštevníkom ukazujú  bohatú kolekciu starého umenia od 14. do 19. storočia. Okrem viacerých stálych výstav je tu tiež expozícia Staré európske umenie, kde uvidíte výberové kolekcie maliarskych škôl - talianskej, francúzskej, flámskej a nemeckej proveniencie z 15. - 18. storočia.

Zvolenský zámok
Zdroj: FACEBOOK SNG - ZVOLENSKÝ ZÁMOK

Zámok, na ktorom sa konajú tiež rôzne besedy, či koncerty, je otvorený od stredy do nedele od 10.00 do 17.30 hod. Populárne sú teraz tiež prednášky o významných slovenských osobnostiach, ktoré sa konajú v komornom prostredí Zámockej kaviarne.