Zákerného Jokera poznajú hlavne milovníci komiksov. Vraždiaceho klauna hrali takí machri ako Jack Nicholson či Heath Ledger, no nikdy to neboli filmy priamo o nich. Boli len zápornou postavou, ktorá komplikovala život hlavnému hrdinovi Batmanovi. Nový film Joker však nie je komiksom. Toto je psychologická štúdia šialenstva, ktorá dáva odpoveď na otázku, prečo sa z komika stal masový vrah.

Nebezpečná úloha

Podobne ako Macbeth či Faust, aj Jokera sa poverčiví herci trocha boja. Má totiž zlú povesť. Je vraj prekliaty, a kto ho chce zahrať naozaj poctivo, môže sa zblázniť. Bohužiaľ, je tu aj konkrétny prípad. Špekuluje sa, že práve Joker stál za šokujúcou predčasnou smrťou Heatha Ledgera († 28). Natoľko sa nechal pohltiť týmto zmaľovaným šialencom, že to jeho organizmus nevydržal. A tak sa Oscara, ktorého dostal za svoj výkon, už nedožil.

 

Oprávnený strach

Nečudo, že keď sa objavili prvé zábery Joaquina Phoenixa z nakrúcania nového Jokera, začali mať ľudia strach, že sa aj tento geniálny herec vydal po stopách svojho mŕtveho kolegu a priateľa. Vyzeral totiž tiež ako na pokraji šialenstva.

Evidentne vložil do nakrúcania všetko. Schudol skoro dvadsaťpäť kíl, takže pri výške 176 centimetrov vážil iba 50 kilogramov. Navyše sa obklopoval ľuďmi s duševnou poruchou a nasával ich šialenstvo.

Ale vyplatilo sa. Joaquin nakrúcanie prežil, zdá sa bez ujmy, a dnes už vyzerá zase normálne. No na konte má ďalší pozoruhodný film, ktorý si z benátskeho festivalu odniesol cenu za najlepší film a publikum ho ocenilo nekonečným potleskom. A je veľmi pravdepodobné, že Joker Phoenixovi prinesie jeho štvrtú oscarovú nomináciu, ktorú konečne „premení“. Zaslúžil by si to.