Slovo bábovka evokuje predstavu nedeľnej pohody, keď je rodina usadená okolo veľkého stola a uprostred rozvoniava koláč v tvare tureckého fezu. Alebo sú to bábovky z piesku, ktoré si dieťa robí na ihrisku, kým rodičia ho láskyplne sledujú z lavičky zaliatej slnkom. Jednoducho, bábovka a idylka jedno sú. Áno, je to pravda, ale nie v knihe a filme Radky Třeštíkovej. Tu sa natíska ďalší český pojem, to, že je niekto bábovka, teda slaboch.

Wievegh v sukni

Vyštudovanej právničke a neveste dokumentaristiky Heleny Třeštíkovej sa hovorí aj Viewegh v sukni. Jej knihy presne triafajú do čitateľského vkusu. S Vieweghom alebo s Halinou Pawlowskou má spoločný nielen komerčný úspech, ale aj to, že ide o príbehy zo súčasnosti a ich hrdinami sú obyčajné ženy a muži, ktorí riešia podobné problémy ako nejeden čitateľ. A tiež, že v texte je primiešaný humor, aj keď občas trpký. Nuž a spája ich aj to, že zaujímajú filmárov. Z Třeštíkovej pomerne bohatej knižnej tvorby sa do filmovej reči pretlmočili práve Bábovky. Je to skladačka niekoľkých príbehov, ktoré sú navzájom prekvapujúco prepletené.

Plno hviezd

Film Bábovky bude zaujímavý aj pre tých, ktorí knihu čítali. Nie je to iba jej otrocké sfilmovanie. Radka spoločne s režisérom Rudolfom Havlíkom napísali množstvo rozdielnych scenárov. Nakoniec sa počet knižných postáv zredukoval na polovicu, naopak, na rozdiel od knihy sa väčší priestor vymyslel mužským postavám. Bonusom je výrazné herecké obsadenie, ako Táňa Pauhofová, Ondřej Vetchý, Jiří Langmajer, Jana Plodková, Lenka Vlasáková, Marek Taclík…