V časoch, ktoré nepoznajú koronavírus, sem po celý rok mieria davy návštevníkov. Lákajú ich chodníky Broumovských skál aj opravený Broumovský kláštor, kde môžete spoznať príbeh Diablovej biblie a Turínskeho plátna, ale máte šancu zažiť aj kurz tanca. Pravdaže až vtedy, keď pominie súčasná pandémia.

Stíšte sa

V obrovitom Broumovskom kláštore, ktorý mnísi neuzavreli pred ľudmi, skôr naopak, sa môžete vydať na viacero prehliadkových okruhov. Najlákavejší ukazuje bežný život mnícha. Kým kláštory na Slovensku stále žijú temný stredovek, tu je malebná kaviareň, kde sa konajú koncerty. Z niektorých mníšskych ciel sa stali novotou dýchajúce hotelové izby, v ktorých môžete stráviť dnes populárny oddych, ktorý sa volá stíšenie sa. Musíte sa síce zmieriť s tým, že izby majú spoločnú kúpeľňu, no v tichu a pokoji môžete rozjímať od 23 eur za osobu a noc. V kláštore bývajú výtvarné workshopy, konferencie, dokonca aj kurzy tanca s obručou. V záhrade je galéria, v podzemí vínna pivnica, v ktorej bývajú degustácie.

 

Zaprášená handra

Kláštor, ktorý počas stáročí splynul s mestom a takmer sa dotýka námestia, má tri poschodia a tristo miestností. V tej, ktorá bola kedysi jedálňou, dnes turistov nadchýnajú vzácne rúcha a doplnky oblečenia kňazov, rovnako kópia Turínskeho plátna. Je to ľanová plachta, do ktorej po zložení z kríža zabalili Ježiša Krista. Na tajomnosti jej pridávajú nevysvetliteľné škvrny a odtlačky, ktoré pripisujú práve Ježišovi. Originál je v Turíne v Taliansku, v Európe je asi štyridsať kópií. Tá v Broumove je jediná v strednej Európe, jediná severne od Álp.

V bývalej jedálni bol kedysi ťažký stôl pre šesťdesiat ľudí a balkónik.
V bývalej jedálni bol kedysi ťažký stôl pre šesťdesiat ľudí a balkónik.
Zdroj: Ján Dzúr, Brumovsko.cz

V roku 1999 plátno objavil Přemysl Sochor, neskorší správca kláštora. Spočiatku mu vraj pripadalo ako zaprášená handra. „No keď sme ho začali rozvíjať, uvideli sme na ňom obrys ľudskej postavy. A to už sme vedeli, že ide o veľký nález,“ prezradil nám pri návšteve Broumovska osobne.

Čoskoro sa kvôli plátnu začali do Broumova trúsiť lovci záhad z celého sveta. V depozitári kláštora im ukázali pozostatky svätého kríža, na ktorom zomrel Ježiš Kristus, nadchla ich zbierka gotických madon aj vyše tridsať múmií. Přemysl Sochor však ich príbeh už nikomu nerozpovie, nedávno totiž náhle zomrel.