Oblečenie a obuv patria na internete k najvyhľadávanejšiemu tovaru. Práve pri nich však hrozí, že lodičky či sexi svetrík vyzerajú v skutočnosti inak, ako sa zdá podľa fotografie, prípadne, že vám nesadne veľkosť.

Pýtajte sa!

Tieto riziká zmiernite, ak využijete online zákaznícky servis, ktorý ponúka väčšina e-shopov. Najčastejšie sa robí prostredníctvom četu, ktorý je uvedený na webovej stránke. Ak vás zaujíma dĺžka šiat, výška podpätkov, materiálové zloženie a pružnosť tovaru, ktorý ste si vyhliadli, skrátka všetko, čo sa nedá vyčítať z fotografie, pýtajte sa.

Zákaznícke servisy majú aj telefonické linky, ktoré sú k dispozícii zväčša v rovnakom čase ako čet. Napadnú vám detaily súvisiace s nákupom mimo tohto času? Potom využite e-mailovú formu. Ak ste si vybrali serióznu firmu, ktorá sa o svojich zákazníkov zaujíma nielen ako o potenciálny zdroj zisku, snaha o zodpovedanie vašich otázok či o prípadnú nápravu vecí na vašu spokojnosť bude zjavná a pomerne rýchla.

FAQ

Poznáte túto skratku? Ak nie ste v nákupoch cez internet úplná začiatočníčka, asi viete, že sa pod ňou skrývajú najčastejšie kladené otázky.Tieto informácie by nemali chýbať žiadnemu dobrému internetovému obchodu. Väčšinou v nich nájdete odpovede na základné otázky, napríklad o doručení tovaru, spôsoboch platby či o reklamácii.

Zákazníci často kladú otázky aj o tom, či a dokedy môžete zmeniť svoju objednávku, aké sú poplatky za doručenie, prípadne čo robiť, ak vám firma omylom doručí zlý či neúplný tovar.

Nie ste spokojná?

Na tovar sa síce vzťahuje dvojročná záruka, no lehotu na vrátenie tovaru a spôsob riešenia reklamácie si môže obchodník do istej miery určiť sám. Preto sa môže stať, že u jedného predajcu vyriešia váš problém ľahko a rýchlo, iný zas využije plnú 30-dňovú reklamačnú lehotu a až potom určí, či je dôvod na ňu vôbec oprávnený.

Keď cena nie je konečná...

Internetové obchody často pripravujú pre svojich zákazníkov aj rôzne zaujímavé ponuky, o ktorých vás môžu informovať prostredníctvom pravidelných e-mailových „newsletterov“.

Ak dostanete mail s akciovými zľavami, nezabudnite na dve veci – na malé písmená a cenu za dopravu. Akciová ponuka sa väčšinou vzťahuje len na konkrétne produkty či na dva a viac produktov v nákupe.

Nezáujem o drobné texty či vysvetlivky sa môže skončiť nedorozumením a tým, že sa na zákazníckom servise budete dožadovať vysvetlenia, prečo je na faktúre uvedená vyššia cena. Ešte väčšie problémy sa niekedy riešia v súvislosti s dodaním tovaru. Jeho dostupnosť si preto vždy vopred overte na stránke. To isté platí aj o poštovnom či o platbe kuriérovi. Ak ste sa dali zlákať informáciou, že doručenie máte zadarmo, dobre si ponuku preštudujte. Môže to byť aj tak, že doručenie grátis je až nad určitú sumu.

Rada Glancu: Nie ste si niečím istá alebo sa vám niečo nepozdáva? Tovar neobjednávajte, ale pýtajte sa. Krátky rozhovor vám zaberie menej času ako prípadné opletačky s reklamáciou, vrátením tovaru či peňazí. Mnohé dôležité informácie nájdete v podsekciách či v obchodných podmienkach.