Hont je návštevnícky ospalý kraj na juhu stredného Slovenska, no nie vždy to tak bolo. V roku 1937 v maličkom Zemianskom Vrbovku objavili vzácny byzantský poklad. Aký je jeho skutočný príbeh? Historici sa zhodli len v tom, že jeho majiteľa na ceste dnešným Slovenskom v siedmom storočí čosi vyrušilo. „Strieborné nádoby, šperky, zlomky striebra a mincí mohol zakopať on, ale napríklad aj jeho žena, aby ich v ďalšom pokojnom živote nepokúšali,“ myslí si starostka Jana Horečná Budinská. Poklad našiel v hrobli – kamennom múriku zo skál – na svojom poli roľník Ján Štímeľ, jeho paholok a slúžka.

Kde je náušnica?

„Štímeľovci boli bohatí gazdovia, na ich pozemkoch pracovali aj iní,“ pokračuje Jana Horečná Budinská. Ján Štímeľ dostal nálezné deväťsto korún, no v dobových novinách sa objavila správa, že súčasťou pokladu mala byť zlatá náušnica vykladaná drahokamami. Tá však zmizla a už ju nikto nikdy nevidel. Nikto z miestnych tomu neverí. „Najkrajšiu mincu našli v Brne v pozostalosti žandára, ktorý to mal celé pod palcom. Zlatá náušnica putovala s istým doktorom do Budapešti na ocenenie. Schyľovalo sa k druhej svetovej vojne, preto sa už asi nevrátila,“ vysvetľuje Jana Horečná Budinská.

Na mieste pokladu v Zemianskom Vrbovku dnes stojí pamätník.
Na mieste pokladu v Zemianskom Vrbovku dnes stojí pamätník.
Zdroj: JÁN DZÚR, ARCHÍV

Výkupné z Bíne

Najväčší zlatý poklad v Európe našli vo Villene v Španielsku. Ide síce len o 59 predmetov (nádoby a šperky), ale väčšinou sú zo zlata, striebra, železa a z jantáru. Celková hmotnosť nálezu je 10 kg, z toho 9 kg je z 23,5-karátového zlata. Dnes ho obdivujú turisti z celého sveta. Do Bíne pri Štúrove sa na výlety nechodí, no aj ona má svoje tajomstvá. V roku 1964 v nej pri stavbe cesty odkryli vyše sto zlatých mincí z piateho storočia. Traduje sa, že mohlo ísť o lup alebo výkupné, ktorým si Byzantská ríša zaplatila mier.