Najznámejšia rakúska pevnosť stojí nad mestečkom Dürnstein, objavíte ju asi stošesťdesiat kilometrov západne od Bratislavy. Volá sa Kuenringerburg a podľa legendy v nej v dvanástom storočí väznili anglického kráľa Richarda Levie srdce. Keď sa v prestrojení za sedliaka vracal zo Svätej zeme do Londýna, vo Wachau ho spoznali rakúski vojaci, ktorých predtým na krížovej výprave zosmiešňoval.

Vašim prázdninovým cieľom môže byť aj susedné Rakúsko.
Vašim prázdninovým cieľom môže byť aj susedné Rakúsko.
Zdroj: JÁN DZÚR

Mocipána prezradil pečatný prsteň, ktorý si zabudol sňať z ruky, a vraj príliš uhladené správanie v krčme plnej ožranov! Dodnes najospevovanejší anglický panovník skončil na rok v hradnej kobke. Pustili ho z nej až vtedy, keď jeho dvor pánom z Dürnsteinu zaplatil astronomické výkupné: dvadsaťšesťtisíc kilogramov striebra.

Pokojná sezóna

Dnes sa po úzkych uličkách mestečka, ktoré sa preslávilo aj kláštorom s modrou vežou či riečnou plážou, prechádzajú turisti. Mnohých sem láka nielen príbeh kráľa Richarda, ale aj posedenie pri víne či plavba loďou po Dunaji. Zájsť môžete aj do vychýrených záhrad v okolí.

Za vstup na hrad sa neplatí, v mestečku Dürnstein sú však ceny prispôsobené letnej turistickej sezóne. Tá tohtoročná bude oveľa pokojnejšia ako tie predošlé, no Wachau dokáže nadchnúť aj bez davov výletníkov...