Či milujete cestovanie, alebo ste pre lásku ochotné ísť aj na kraj sveta, oplatí sa vám to. V krajinách, kde neprejavujú verejne náklonnosť, sa naučíte rafinovanejšie a o to romantickejšie spôsoby.

Kto hľadá, nájde

V Južnej Kórei si zaľúbenci nechávajú zamilované odkazy. Vyznania lásky vkladajú do špeciálnych schránok, z ktorých postupne vyrastajú kríky a živé ploty lásky. V parku Namsan sa týči k nebu aj veža lásky, okolo ktorej sa vo vetre mihotajú pestrofarebné mašle.

„Mladí Kórejčania, ktorí ešte nenašli pravú lásku, napíšu svoje prianie na papier, priviažu ho mašľou k lanu na veži a dúfajú, že im vietor privanie vytúženého partnera,“ prezrádza cestovateľ Juraj Uvíra. Za pokus to určite stojí, aspoň tak ako návšteva trhu lásky vo vietnamskom mestečku Sapa. Cez víkend tam stretnete najviac slobodných mužov a žien v celom Vietname. Ak si vás muž vyhliadne, podíde k vám a chytí vás za ruku. Na trhu lásky to nikto nepovažuje za sexuálne obťažovanie. Potom pár zájde na kávu alebo na iné tiché miesto, kde sa o sebe dozvie viac. Ale čo ak sa vám muž nebude páčiť? Jednoducho mu ruku nechytíte a on pochopí, že musí loviť ďalej.

Verona, Taliansko
Verona, Taliansko
Zdroj: Victory travel, Profimedia.sk

Vzťahy na kľúč

Na vrchu Huáng v Číne nenájdete zábradlie či kovovú reťaz, ktorú by nezdobili zámky lásky. Mnohé čínske páry veria, že v nich zavrú svoju dušu a keď hodia kľúč z útesu do hmlistého údolia, ich láska sa nikdy neskončí. „Predpokladá sa, že vešanie zámkov lásky vzniklo práve v Číne na hore Huáng,“ domnieva sa aj cestovateľ Juraj Uvíra.

Ťažko povedať, či podľa čínskeho vzoru, ale lásku si zamykajú aj zaľúbenci v metropole Ruska. Na Lužkovovom moste v Moskve je uväznenej už toľko lásky, že ak sa práve tu zosobášite, bude to navždy. Aspoň tomu veria mladé páry, vďaka ktorým je to miesto najpopulárnejšie na vyrieknutie svadobného sľubu.

Ale ak vás schladí už len predstava Moskvy, najznámejší romantický príbeh Roma a Júlie vás zavedie do uličiek talianskej Verony, kde je určite teplejšie. Hoci o pravdivosti najsmutnejšej lásky neexistujú dôkazy, pod Júliin balkón smerujú tisícky zamilovaných párov. Kým lepili papieriky s vyznaniami žuvačkami na múr domu Capuletovcov alebo ich na kamene písali fixkami, stálo ich to 500 eur pokuty. Posledné dva roky si preto svoju lásku radšej „zamykajú“ na vchodové mreže, za čo aspoň neplatia.

Hora Chuang, Čína
Hora Chuang, Čína
Zdroj: Victory travel, Profimedia.sk

Kde to dýcha romantikou

Keď vás cesty zavedú do Indie, neobíďte palác Tádž Mahál v štáte Uttarpradéš, celosvetovo známy ako chrám lásky. Dal ho postaviť mogul Šáhdžahán, aby doň pretavil nekonečnú lásku k svojej žene, podľa ktorej sa palác zrejme aj nazýva. Pri západe slnka sa symetrická biela stavba zrkadlí na vodnej hladine a pripomína miesto medzi nebom a zemou, kde je vzduch presýtený len tými najhlbšími a čistými citmi.
Uchváti vás aj pevnosť Džajsalmer. Niekoľko dní strávených v mestečku na okraji púšte podľa miestnych naplní srdcia partnerov hlbokými zážitkami a spojí ich naveky. Ak sa začítate do rozprávok tisíc a jednej noci, nájdete Džajsalmer ako „palác na oblohe“. Pri západe slnka sa tam budete cítiť naozaj ako v rozprávke.

Vezmeš si ma?

Ďaleko od pevniny sa z vôd Tichého oceána dvíha ostrov Guam, na ktorom sa nachádza miesto zaľúbených. Útes Puntan dos Amantes je podľa domorodcov svedectvom obrovskej lásky. Aby mohli byť mladí navždy spolu, chytili sa za ruky a skočili zo 120-metrovej skaly do mora. Páry z celého sveta si dnes zamykajú svoju lásku na zábradlie útesu alebo si áno hovoria na vrchole. Odmietnutie by mohlo mať smrteľné následky, ktoré nikto nechce riskovať.

Najdlhší bozk vyhráva

Hlavné mesto Peru oslavuje deň svätého Valentína ako žiadne iné. V Parku lásky vo štvrti Miraflores počas západu slnka nesmiete chýbať! „Ak máte čo len trochu zmysel pre romantiku, na Valentína sa pridajte k desiatkam párov, ktoré pri obrovskej soche milencov El Besoa súťažia o najdlhší bozk,“ chytá vás za srdce cestovateľ Tibor Pekarčík. Necháte sa?

Namsan Park v Soule, Južná Kórea
Namsan Park v Soule, Južná Kórea
Zdroj: Victory travel, Profimedia.sk

Foto: Victory travel, Profimedia.sk

Na každej vašej ceste vám pomôžu mapy.skcp.sk!