Ako je to s bájnym pokladom, ktorý si mal pod Rozsutcom alebo v Tiesňavách pri Terchovej schovať populárny Jánošík? Nadšenci mystických príbehov sú presvedčení, že zbojník si svoje nakradnuté panské peniaze neschoval v rodnom kraji. V Utekáči, dnes odľahlej horskej obci na strednom Slovensku, nadšenci histórie objavili lokalitu, ktorú určil ako svoju skrýšu. Pri výsluchu v Liptovskom Mikuláši totiž Jánošík vypovedal, že: je tam, ako sa ide z Jablonky do Klenovca cez Cisárske vrchy.

Sochu poškodili

Tristo rokov sa bádatelia domnievali, že ide o Jablonku na Morave alebo v Poľsku. V Utekáči však v Cisárskych vrchoch spoznali Cisársku hoľu nad osadami Drahová a Salajka. Neskôr v Jánošíkovej reči identifikovali aj dnes už zaniknutú osadu Jablonka, a tak sa im podarilo zacieliť na približné miesto jeho údajného pokladu. Nachádza sa asi sedem kilometrov od Utekáča, v časti Ďurkovka. „Donedávna tam stála drevená socha nášho najpopulárnejšieho ľudového hrdinu, no akýsi vandal ju poškodil!“ hnevá sa znalec histórie Utekáča Dušan Kubinec.

Socha Jánošíka nad Utekáčom.
Socha Jánošíka nad Utekáčom.
Zdroj: Archiv Pluska.sk, JÁN DZÚR, DUŠAN KUBINEC

Po náučnom chodníku

Nuž, aj takýto je vzťah Slovákov k vlastným legendám! Do dolinky, kde by pod bukom mal byť zakopaný zlatý poklad, vedie z Ďurkovky náučný chodník. Len ten poklad tu stále nikto nenašiel...