„Mikija kameru miluje, aj keď normálne je skôr hanblivý typ. Pred objektívom sa však zrazu úplne zmení na profesionála a užíva si to. Ma svoje obľúbené pózy, výrazy tvare, grimasy a s očividnou radosťou nimi zabáva fotografa i celý štáb,“ rozpráva Marianna Hasegawová o svojom mladšom synovi, ktorý sa v japonských časopisoch o detskej móde začal objavovať už ako batoľa. „Prvé dupačky sme fotili, keď mal len tri mesiace,“ spomína si mama na synovu premiéru pred objektívmi.

Mikija fotografov zaujal hlavne tým, že vyzerá ako cudzinec, ale má v sebe aj niečo japonské. Vďačí za to maminým génom. Marianna totiž pochádza z Bratislavy a v Japonsku si neplánovane predĺžila štipendijný pobyt na pätnásť rokov.

Výhoda miešancov

Tri mesiace po prvom fotení sa Mikija objavil na obálke časopisu. „Bolo to nádherné novoročné vydanie. Potešilo ma to, lebo vtedy fotili tri deti, z ktorých nakoniec vybrali najvydarenejšie fotky. Práve Mikijove.“ Odvtedy sa už objavil v časopisoch, na plagátoch, obaloch na výrobky aj v televízii.

„K detskému modelingu sa tu dá dostať pomerne jednoducho. Stačí vyplniť formulár pre takzvaných modelov – čitateľov, ktorý je takmer v každom detskom módnom časopise, a spolu s fotkami ho poslať do redakcie. Potom už treba len počkať, či sa časopis ozve so záujmom o spoluprácu. Mikija však má výhodu – miešané deti alebo deti – cudzinci sú tu totiž veľmi obľúbené a pravdepodobnosť, že budú fotiť, je veľká,“ vysvetľuje Marianna jednu z možností.

Ďalšou je spolupráca s agentúrami, ktoré sa zameriavajú na fotenie detí. Existujú dokonca aj modelingové agentúry pre cudzincov. „Aj tých je veľmi veľa, stačí sa u nich zaregistrovať ako model na voľnej nohe. Vtedy nejde o žiadny exkluzívny kontrakt, človek si môže voľne vybrať, či na kasting pôjde, alebo nie. Podľa toho, či ho fotenie, s ktorým ho agentúra oslovila, zaujme, eventuálne, či mu časovo vyhovuje.“ Taký je aj prípad Marianny a Mikiju, ktorí modeling skúsili hlavne preto, aby si spestrili relatívne množstvo voľného času počas materskej dovolenky.

Pre deti je oveľa náročnejšie, ak sa ich rodičia rozhodnú, že budú robiť iba modeling. „Ratolesti potom odmala navštevujú hodiny modelingu, herectva, spevu, tanca a chystajú sa na skutočnú kariéru. Ak majú záujem a šťastie, naozaj sa k nej dopracujú.“ Tí rodičia sú pritom ochotní platiť agentúram vysoké ročné poplatky len za registráciu a očakávajú, že deti budú fotiť a točiť reklamy. „K práci sa však dostane len malé percento z nich, takže je to zárobková činnosť skôr pre agentúry.“ Aj v týchto prípadoch to však majú deti cudzincov ľahšie. Tie väčšinou modelingovou výchovou prechádzať nemusia, lebo je o ne záujem, a naopak, agentúry oslovujú ich.

Za obed

Fakt však je, že detský modeling väčšinou neposkytuje zárobok, ktorý by rodinu uživil. „Za fotenie pre modelov čitateľov si nekúpite nič. Preplatia iba cestu a dajú stravu. No ostanú vám pekné, profesionálne fotky na pamiatku, čo je niekedy na nezaplatenie,“ hovorí Marianna o ich profite.

Svoju prvú zákazku mal ako trojmesačný
Svoju prvú zákazku mal ako trojmesačný
Zdroj: Archív

Foto: Archív M.H.

Sú však aj platené fotenia. „Tie sú financované od symbolických sto eur, čo v Japonsku nie je veľká suma, až po naozaj veľké zákazky, z ktorých sa dá v Japonsku vyžiť. K tým sme sa však nedopracovali, pretože Mikija začal chodiť do škôlky a ja do práce. Na fotenie teraz ideme už len výnimočne – cez víkendy alebo vtedy, ak je finančne také výhodné, že sa viac oplatí stráviť pár hodín na pľaci ako v práci.“

Odmenou je však aj to, že dieťa sa objavuje na plagátoch, v časopisoch či v reklamách. No detské modelingové hviezdy podľa Marianny v Japonsku neexistujú. „Stretávajú sa však s obdivom okolia, ktorý sa Japonci vôbec nehanbia prejaviť a sú v tomto omnoho srdečnejší a otvorenejší ako u nás.“ Mikija sa doteraz nestretol ani so závisťou. „Učiteľky sa skôr tešia na ďalšie vydanie nejakého časopisu, v ktorom ho nájdu.“

Detské hviezdy sa vraj skôr nájdu medzi detskými hercami. „Sú veľmi obľúbení. Zažiaria síce väčšinou len na rok či dva, ale o to intenzívnejšie. V každom období sú to vždy iné tváre, ale vtedy ich vidieť doslova všade.“

Chudnúť nemusí

Mikija si svoje prvé fotenie, pochopiteľne, nepamätá. „Keď si fotenie začal uvedomovať, bral to ako hru. Niektorí fotografi s deťmi totiž hrajú futbal alebo držia v ruke nejakú hračku a hrajú im bábkové divadlo a popritom fotia.“

Ak však dieťa fotiť nechce, fotografi naň nikdy netlačia. „Vedia, že by to bolo asi zbytočné. Preto je vždy pripravený aj náhradník.“ Potom sú sklamaní rodičia nešťastníka, ktorý si neuvedomil, že možno práve prichádza o kariéru.