Vidieť Cats v divadle je veľký zážitok. Odohráva sa nielen na javisku, ale aj v hľadisku, kde sa herci v zvieracích trikotoch šplhajú po balkónoch, sedadlách a podávajú priam akrobatické výkony. K tomu treba prirátať skvelú hudbu a tanečné choreografie plus krásne texty piesní. Muzikál napísal skladateľ Andrew Lloyd Weber, autor Jesus Christ Superstar či Evity, na motívy básnickej zbierky Praktická príručka o mačkách T. S. Eliota. Ústredná pesnička Memory patrí k najhranejším skladbám všetkých čias, naspievala ju napríklad Barbra Streisand.

V mačacej škole

Hoci má pôsobivé dielo už štyridsať rokov, nikdy nezostarlo a teraz dokonca chytilo nový dych. A to všetko vďaka oscarovému režisérovi Tomovi Hooperovi, ktorý nakrútil napríklad Kráľovu reč alebo Bedárov, a hercom ako Judi Dench, Jennifer Hudson a Ian McKellen, alebo hviezdam populárnej hudby ako Taylor Swift a Jason Derulo. Títo všetci sa premenili na túlavé mačky, takže než začali nakrúcať, museli chodiť do „cat school“, kde sa pod vedením choreografky učili jazyk mačacieho tela a osvojili si myslenie malých šelmičiek, aby každý čo najlepšie vystihol svoju postavu.

Pribudla pieseň

Filmové Cats sa od starého muzikálu líšia. Neodohrávajú sa v roku 1980, ale v Londýne v roku 1930, keď tu žil Eliot a muzikál sa stal vymierajúcou formou umenia. Mačky sú vlastne kabaretní umelci, ktorí sa snažia presadiť a obhájiť svoj nárok na život. Oproti divadlu sa do popredia dostáva mačka Victoria, ktorá má  vlastnú pieseň Beautiful Webberom, ktorú napísala Taylor Swift. Najslávnejší hit Memory zas naspievala Jennifer Hudson, ktorá má nielen veľký herecký talent, ale aj výnimočný spev a mocný hlas, takže dokáže konkurovať aj geniálnej Streisandovej.