Deky a keramika

„Štáb Stevena Spielberga náš región ukázal vo filme Indiana Jones a posledná krížová výprava. A žiadna z herečiek odtiaľto neodišla bez tašky upletenej z esparta. Dnes z nej vznikajú najmä hlboké kabely na pláž, no kedysi sme z nej splietali aj povrazy a podrážky topánok. Tie teraz dokáže vyrobiť už len pár dôchodkýň a náš pán farár,“ usmieva sa Miguel. Populárne v Níjare sú tiež jarapas, farebné deky, ktoré tkajú zo zvyškov starých kobercov. Mimochodom, vozia ich sem z celého Španielska.

Žiadne návaly turistov tento rok Španieli nečakajú.
Zdroj: JÁN DZÚR

V bielych domoch, ktoré v Níjare ostali z čias arabskej nadvlády nad Španielskom, sú zasa hlboké studne. Vodu z nich stále používajú na výrobu dekoratívnej majoliky. V piatich dielňach vzniká technikou chinado, ktorá jej stáročia dávala typickú modrú farbu, no už to nie je pravidlo.

Raritou mestečka je tiež stará arabská pevnosť, kresťanský kostol a múzeum vody. Dozviete sa v ňom, že hoci Cabo de Gata-Níjar patrí k najsuchším v Európe, vďaka zavlažovaniu si tu predkovia filmového komparzu dokázali vypestovať fazuľu aj pomaranče. A keďže westernové štáby už chodia do ateliérov a turisti tento rok španielske pláže vynechajú, asi sa k poľnohospodárstvu vrátia.