Los Escullos, Rodalquilar, San José, La Isleta del Moro či Fernan Perez. Drobné pueblá, dediny, mená ktorých pripomínajú americké westerny, ležia v najnavštevovanejšej časti Španielska, v Andalúzii. Bok po boku v nich žijú miestni rybári, potomkovia hippies, ekologicky zmýšľajúce mladé rodiny

Žiadne návaly turistov tento rok Španieli nečakajú.
Zdroj: JÁN DZÚR

aj švédski dôchodcovia. Už v máji si tu všetci užívajú takmer letné teploty a nebyť koronavírusu, práve teraz by sa ich drobné hotelíky chystali na nával dovolenkárov. Žiadny z nich by určite neobišiel perlu celej oblasti, mestečko Níjar.

Najkrajší španielsky prírodný park Cabo de Gata-Níjar viac ako Európu pripomína divoký západ. „V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sme všetci pracovali v dnes už nefungujúcich zlatých baniach alebo sme zbierali pre náš kraj typickú vysokú trávu esparto. Potom nás objavili filmové štáby a z nás sa stal komparz,“ prezradil nám v obchodíku s tradičnou keramikou Miquel. Miestni si zahrali v legendárnej kovbojke Za hrsť dolárov s Clintom Eastwoodom, mihli sa aj po boku Omara Sharifa, ktorý tu natočil svoj trhák Lawrence z Arábie.