Vyzerá dobre, má perfektný flek, vlastný byt, scestoval pol sveta. V duchu ďakujete nebesám: ó koľké šťastie vás to postihlo! Keď sa z tej ,,zblbnutosti“ po pár rokoch preberiete, zistíte, že nie je za čo. Vy z toho a ani z neho nebudete mať nič.

Naoko je to dokonalá partia. Tvári sa, že jediné, po čom túži je spoločný život a pri milovaní vám sladko šepká do ucha: chcel by som s tebou dieťa. Perfektne to na baby zaberá. Logicky by ste sa teda mali spýtať: Kedy? Lenže, komu by to v tej chvíli napadlo. A on vám to bude sľubovať aj celé roky.

Keď Eva stretla Matúša, zaľúbila sa do neho ako somár do kôpky sena. Nebola typ, ktorý sa uspokojí s málom, cestovala, mala dobrý džob, aj vkus. A teraz ju balil tento vysoký fešák na úrovni, ktorý hovoril štyrmi cudzími jazykmi. Prvé dva roky boli ako sen, lenže potom chcela dieťa. ,,Aj on to chcel, ale najprv mala byť svadba. Dokonca ma požiadal o ruku,“ vraví Eva, ktorej imponovalo, že je trošku staromódny. Lenže termín svadby sa do nekonečna presúval - celé tri roky. ,,Láska, spravme to na jar. Nie, lepšie to bude v lete. Čo tak po dovolenke?“ Matúšove obštrukcie nemali konca kraja. Psychologičku Elenu Brozmanovú to však neprekvapuje. ,,Neklamme si,“ povie na rovinu. ,,Títo chlapi v tridsiatke, v štyridsiatke, po deťoch netúžia. Majú život, v ktorom si môžu dovoliť všetko. A dieťa? To obmedzuje.“ Po piatich rokoch, keď Eva s  plačom sťahovala z jeho bytu svoje veci, zistila, že okrem kufra so sebou vláči aj vek tesne po tridsiatke. A to všetko pred tým bol len stratený čas.

Som sexi a  viem to

Nechceli by ste dopadnúť podobne? Potom je na mieste otázka, ako dlho by ste sa mali nechať naťahovať. ,,To závisí od toho, aký hlboký je vzťah medzi vami,“ vysvetľuje psychologička. ,,Ideálne je, ak sa dieťa narodí vtedy, keď je medzi dvomi ešte iskra. Neskôr túžba vyhasína. Ja by som viac ako tri roky rozhodne nečakala,“ radí odborníčka. Za tým, prečo títo muži tak neochotne pchajú hlavu do chomúta, sa môžu skrývať viaceré dôvody. Obavy z budúcnosti, paradoxne tie majú aj dobre situovaní muži. Lebo čím viac majú, tým viac môžu stratiť. Z rozvodu, lebo ich rodičia sa napokon rozišli a na BSM a žili spolu šťastne až do smrti, jednoducho už neveria. ,,Ale hlavný dôvod je sebectvo,“ tvrdí doktorka Brozmanová. Jednoducho sa nechcú deliť. S vami, s deťmi, s nikým.

Eva si dodnes pamätá, ako sa Matúš vrátil z New Yorku. ,,Priniesol mi jedno jediné prašivé čierne tričko,“ nezakryje rozčarovanie. ,,Keby nemal peniaze, poteším sa, že na mňa myslel, ale za sebou ťahal plný kufor značkových vecí. Keď som mu to vmietla do tváre, len na mňa vyčítavo hľadel. Vraj sa správam ak zlatokopka.“ Mať deti s takým mužom nie je vôbec sranda. Pokojne by sa vám mohlo stať to čo mojej kamarátke Jarke. Býva v dome, ktorý jej nepatrí, okopávate záhradu, ktorá tiež nie je jej, ani to auto, na ktorom vozí deti do školy. Jarka je naoko v plnke, ale v skutočnosti nemá nič.

Šialená matka je povinná výbava

,,Podľa niektorých teórií muž dozrieva až okolo 33 - 35 roku, takže logicky by ste svadbu mali plánovať až s takýmto chlapom,“ povie doktorka Brozmanová. Niektorí z nich však majú aj dosť rokov, aj kariéru a peniaze a  stále nie sú zrelí. Pojem nezrelý si však nezamieňajte s hlúpym, rozumu títo chlapi majú až moc. ,,Vlastne aj sebaláska je istým spôsobom prejav nezrelosti,“ vysvetlí psychologička. „V prieskumoch vychádza, že Taliani a  Slováci majú so svojou mamou až príliš lepkavý vzťah a najdlhšie z celej Európy sa držia jej sukne,“ vysvetľuje E. Brozmanová. To, že žije sám vo vlastnom byte, ešte nič neznamená. Kto mu varí, perie, žehlí? ,,Mladý samec si musí vyrovnať v dospelosti účty s otcom. Ak je matka príliš dominantná a otec chýba, chlap ostáva detinský a závislý od matky. ,,Ako by sa tak mohol rozhodnúť pre spoločný život a deti, veď to so sebou nesie množstvo povinností a on je vlastne vo vnútri ešte dieťa.“

A rozprávky je koniec

Tak si to zhrňme. Pozrite sa na zúbok jeho matke. Koľko handier má doma a koľko priestoru vyhradil na vaše veci? Aké darčeky vám kupuje a ako často chodí do posilky. Na pánske jazdy bez vás? Dokázal by sa o to všetko, čo má, s vami podeliť?

Nevsádzajte na to, že ho zmeníte. ,,Ešte som nepočula o prípade, že sa by sa to niektorej podarilo. Biologicky, mentálne aj racionálne sú chlapi iné bytosti. Väčšinou sa musí prispôsobiť žena,“ vysvetľuje psychologička. Ak si nechcete klamať, budete si na koniec musieť zodpovedať ešte jednu otázku: Stojí vám to za to? Ak ste odpovedali áno, po troch rokoch ho určite ešte prehodnoťte.

Chcete zistiť, čo je zač?

Chlapa, ktorý sa nechce deliť odhalia detaily. Je háklivý na svoje veci? Ako veľmi miluje svoje auto? Čomu dáva prednosť, keď si robíte spoločný program?

1. Má svoju svorku.

Ak chcete vedieť, aký je, pozrite sa na jeho priateľov. Muži sa vedia neuveriteľne ovplyvňovať. Funguje u nich stádovitý efekt. Chceli ste ísť v piatok do kina? To nemyslíte vážne! Veď sa s chalanmi stretávajú v meste. Víkendy a týždne na jachce, dobrodružné cesty po Ázii, to by bol život, keby niekto pozval aj vás.

2. Hľadá výstavný kus

...s dobrým zázemím, najlepšie dedičku impéria. Zabudnite na rozprávku o Popoluške. Tento chalan do vás neinvestuje ani cent. ,,Ich partnerka by mala spĺňať všetky kritéria, ak nie, na nejakú chvíľu sa s  ňou uspokoja, ale je dosť možné, že si popri nej budú tajne hľadať aj niekoho iného,“ upozorňuje na náročných mužov Elena Brozmanová. Veronika sa Davida držala ako kliešť, lenže nebola pre neho dosť dobrá. Nemala spôsoby. ,,Neznášal, ako som držala príbor. Poviete si maličkosť. Ale ja som počúvala, ako sa nevie zmieriť s  tým, že by tak mali jesť aj naše deti.“ posťažuje sa Veronika. Rozchádzali sa a zasa dávali dokopy, dokonca chodili k psychológovi, ktorého platila Veronika.

3. Mám rád seba

Ako sa to prejavuje? Posilňovňa, haldy oblečenia a kým sa vyfešákuje von, ešte sa v zrkadle niekoľko krát skontroluje: I am sexy and I know it.

4. Ak nie ste tá pravá, tak vás využije

Dana si narazila Petra a ten túžil po jedinom, aby mu dobre navarila, ožehlila, oprala a spravila mu to. Sedeli sme na káve v nákupnom centre, keď sa Peter prirútil k Dane a spustil: A ty tu čo robíš? Nemáš si doma čo porobiť? Nakoniec sa Peter odsťahoval, lebo cítil z jej strany tlak. Schyľovalo sa k svadbe a začala sa okolo neho točiť nejaká nová sukňa. Za Daniným chrbtom si kúpil vlastný byt, nechal jej ho zariadiť, upratať a keď sa blížil termín sťahovania, povedal, že by tam rád býval sám. Aspoň na čas. Dana prehltla horkú slinu a keď si bral svoje veci, chránila vlastným telom rýchlovarnú kanvicu: ,,Tú nie! Tá je od mamy."