Hrdý Liptovský hrad sa týči na kopci Sestrč, schovaný v lese vo výške 999,9 metrov nad morom. Vraj to nie je náhoda a aj toto magické číslo spôsobuje, že medzi múrmi dávnej pevnosti vám po tele občas prebehnú zimomriavky.

Kto sa pod valmi rozhodne prenocovať, a bude mu priať šťastie, tiež uvidí ako po nich behá sviňa so zlatým kľúčom v ústach. Podľa povesti ide o dcéru hradného pána, ktorá otvorila bránu hradu nepriateľovi, za čo ju stihla kliatba. Kto chce krásnu devu zo zakliatia vyslobodiť, musí svini z papule vytiahnuť kľúč...

Hovorili mu Starý hrad, Sielnický hrad, Óvár, Hrad Liptov, či Starhrad, dnes je známy ako Liptovský hrad. Turistický chodník k nemu sa začína za dedinou Kalameny, pri prírodnom jazierku s horúcou termálnou vodou.

Z okraja obce vedie k prameňu cesta, ktorá je rozbitá ako tankodrom. Končí sa na parkovisku, kde sa dá mimo hlavnej sezóny bezplatne zaparkovať. Výstup na hrad odtiaľto trvá vyše hodiny a má celkom slušné prevýšenie.  V marci, keď zima na Liptove ani zďaleka neodovzdala žezlo jari, je navyše plný nástrah.