Jedným z miest, kde na Slovensku na zem ročne dopadne najviac slnečných lúčov sú  Piešťany. Zaujímavá turistická metropola je plná liečivej vody, výletníckych lákadiel a možností na aktívny oddych. Piešťany patria k najstarším slovenským kúpeľom, no prosperitu im prinieslo až devätnáste storočie.

Vtedy tu všade pribúdali hotely aj vily lekárov, rovnako tanečné sály. Vtedajšia smotánka sem nechodila na víkend, ale na tri až šesť týždňov.

Piešťany sú mestom, ktoré patrí k najteplejším na Slovensku.
Piešťany sú mestom, ktoré patrí k najteplejším na Slovensku.
Zdroj: JÁN DZÚR

Hotely aj vily

„Väčšinou išlo o rodiny, ktorým v kúpeľoch museli nachystať sprievodný program. Muži sa popri liečbe hrávali karty, ženy chodili na vychádzky, alebo si kupovali pohľadnice,“ načrie do spomienok balneohistorik Martin Kostelník z Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch.

Najkrajšou časťou v nich je dodnes Kúpeľný ostrov. V parku plnom sôch a fontán sa  striedajú moderné balneo domy, hotely a historické vily, rovnako architektonické skvosty z minulého storočia. Piešťany, ktoré sú podľa propagačných letákov mestom nakloneným cyklistom, ale nezažívajú len svoje slávne okamihy.