Film Prvý muž sa odohráva v atraktívnom prostredí, ktoré je prísne strážené a utajované. Je to svet kozmonautov a kozmických výskumov aj samotný vesmír a Mesiac.  Nie je to však žiadne sci-fi. Hlavným hrdinom je totiž Neil Armstrong, muž, ktorý sa prechádzal po mesačnom povrchu.

Spoznajte Armstronga

Je to jeden z najslávnejších ľudí na svete, o ktorom sa toho však vie veľmi málo. Práve film Prvý muž objasňuje biele miesta na jeho životnej mape. Je o to cennejší, že vznikol na základe Armstrongovho rozprávania pre knihu Jamesa R. Hansena, ktorý ponúka pohľad do jeho súkromia.

Príbeh sa začína oveľa skôr, než kozmonaut povedal svoju pamätnú vetu vykročiac po mesačnom povrchu: Je to malý krok pre človeka a obrovský skok pre ľudstvo.

Manželstvo s vesmírom

Divák sa s Neilom ocitne v roku 1962, keď začal pracoval ako skúšobný pilot pre NASA a zároveň prežíval so ženou rodinnú tragédiu, smrťou dvojročnej dcérky na nevyliečiteľnú chorobu. Snímka, hoci ju chvália aj odborníci, nie je totiž rýdzo technický film. Rovnako dôležitá dejová linka je tá, čo ukazuje rodinné zázemie kozmonautov. Život manželiek a detí, ktoré nikdy nemajú istotu, že sa ich otec vráti z práce domov a nestratí sa vo vesmíre či nezhorí v poškodenom raketopláne. A že sa to deje pomerne často, aj to mapuje táto pôsobivá snímka.

Pre dobré žalúdky

V mnohom je snímka naozaj  realistická. Napríklad, úvodný štart rakety, kde sa všetko trasie ako stroj pred výbuchom, alebo pohľad na krútiaceho s Armstronga pri testoch, či zvládne vesmírny let, to všetko dá zabrať aj žalúdkom divákov. A naopak, uspokojí milovníkov kolotočov a horskej dráhy.  Jednoducho, tento film je zážitok.