Veľkou atrakciou kedysi  najbohatšej oblasti celého Uhorska je Dom Maríny. Banka lásky v ňom moderným spôsobom približuje život slečny Pischlovej a chudobného študenta Andreja Sládkoviča. Ten sa do zámožnej dievčiny zamiloval a v roku 1846 jej napísal doteraz najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete.

Koronavírus sa však nevyhol ani Banskej Štiavnici. V roku, keď si v meste pripomínajú dvesto rokov od narodenia Pischlovej aj Sládkoviča, sa dostal Dom Maríny do novej situácie. Zážitková expozícia Banka lásky, v ktorej vďaka modernej technike a hercom Táni Pauhofovej a Robovi Rothovi ožívajú slová zamilovaného páru, bola až do piatka zatvorená. Prehliadka Banky lásky sa totiž začínala v malom kine a tie vláda otvorila až v poslednej fáze uvoľňovania protipandemických opatrení. Banka lásky však kvôli zamilovaným prišla s originálnym nápadom.

Dom Maríny.
Dom Maríny.
Zdroj: JÁN DZÚR

Vyznanie lásky

Pokiaľ sa ju v týchto neistých časoch nechystáte navštíviť osobne, môžete svoju polovičku prekvapiť aj na diaľku. Kliknete si na web Banky lásky a pokračujete na službu Vyznanie lásky. Cez formulár priamo na stránke napíšete svoje vyznanie, ktoré automat prepíše ručným písmom Andreja Sládkoviča. Tým istým písmom, ktorým napísal báseň Marína – najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta. Ak chcete, zverejníte svoje meno a pridáte aj fotku. Do šesťdesiatich minút sa vaše vyznanie ocitne v emaile príjemcu. Ktovie, čo by na to povedali dávni zaľúbenci, ktorých osud rozdelil. 

Banská Štiavnica patrí k najkrajším mestečkám v strednej Európe a stala sa ob-ľúbeným miestom romantických výletov.
Banská Štiavnica patrí k najkrajším mestečkám v strednej Európe a stala sa ob-ľúbeným miestom romantických výletov.
Zdroj: JÁN DZÚR

 

Marína sa ako dvadsaťpäťročná pre nátlak rodiny zosobášila s rodákom z Nového Mesta nad Váhom, pernikárom a voskárom Jurajom Gerzsöm. Porodila mu päť detí, no iskra z jej očí sa akoby vytratila. Prežila nielen Sládkoviča, ale aj svojho muža a všetky deti okrem syna Karola. Ten sa zastrelil krátko po pohrebe mamy. Andrej Sládkovič sa po štúdiách v Nemecku zamiloval do dcéry panského úradníka v Hronseku Júlie, ktorá sa neskôr stala jeho manželkou. Tiež jej písal zamilované odkazy, tie však slávu veršovanej Maríny nikdy nedosiahli.

Banka lásky je miestom zaľúbených odkazov.
Banka lásky je miestom zaľúbených odkazov.
Zdroj: JÁN DZÚR

Do schránky online

Vďaka nadšencom z celej Európy vznikla v Banskej Štiavnici nielen Banka lásky, čo je zbierka zaľúbených odkazov. V lepších časoch si v nej môžete bez obáv pozrieť aj najväčší súbor vydaní básne Marína na svete. A ani to nie je koniec. V spolupráci s ľuďmi z New York University slovenská Banka lásky pripravuje online verziu jedinej banky lásky na svete. Umožní to ľuďom z ktoréhokoľvek miesta našej planéty ocitnúť sa nielen vnútri najdlhšej ľúbostnej básne sveta, ale najmä vstupovať do svojich schránok online.