V komickej polohe svojrázneho podnikateľa sa cíti dobre, hoci doteraz bol zvyknutý najmä na serióznejšie roly. Po tom, ako sa jeho Egon stal partnerom strelenej psychologičky Alice, ktorú hrá Zuzana Vačková, si získal veľké sympatie divákov.

A vonkoncom nie prvýkrát – nezabudnuteľné charaktery stvárnil aj v inscenáciách svojej domovskej scény Divadla Astorky či v košickom divadle. Hercom sa Landl stal už ako desaťročný. Na javisku či pred filmovou kamerou sa stretol s generáciou hercov, akými boli Vladimír Müller, František Dibarbora, Július Pántik či Július Satinský.

Bez jeho hlasu si zas nemožno predstaviť seriály Sila lásky, Alf či Rodina Addamsovcov, v ktorých nadaboval ústredné postavy. Herecké gény zdedil po svojej mame Eve Landlovej (80), ktorá ešte stále účinkuje v divadle.

Školu som nesmel flákať

Prísna, no láskavá výchova rodičov z neho urobila príjemného človeka bez manierov hviezdy. „Moji skvelí rodičia mali na mňa tvrdú ruku, no vychovali ma s láskou. Snažili sa, aby som napriek popularite, ktorú som mal vďaka seriálu Spadla z oblakov, ostal pri zemi a správal sa normálne,“ hovorí Maťo.

Kultový seriál nakrúcali takmer celý rok 1977 a dokončovali ho až do marca nasledujúceho roku. Matej bol vtedy ôsmak či deviatak. Ak si myslíte, že sa pre filmovanie parádne ulial zo školy a mohol si robiť, čo sa mu zachce, mýlite sa.

„Na nakrúcanie mi dali zo školy voľno, no s podmienkou, že nebudem mať prospech horší ako 1,5. Paradoxne som sa učil viac a bol som azda aj lepším žiakom, ako keby som denne chodil do školy. Tvrdili mi, že ak si zhorším prospech, zastavia nakrúcanie. Keď som sa z filmovačky vrátil na týždeň domov, nevystrčil som päty von, lebo som doháňal učivo,“ spomína herec na svoje začiatky. Napriek filmovaniu nič v detstve nezmeškal. Veď skoro každé leto šli na dovolenku k moru do vtedajšej Juhoslávie alebo chodievali na výlety po Slovensku – do Tatier, Ždiaru, Senca...

Šťastné roky v Martine

Málokto si už pamätá, že Landl po absolvovaní herectva na VŠMU nastúpil do martinského divadla, kde strávil štyri roky. Tam v roku 1989 vznikla aj jedna z jeho najoceňovanejších postáv – v hre Baal od Bertolda Brechta. Dnes sa o nej dokonca učia budúci herci. „Dramaturg Martin Porubjak a režisér Roman Polák ma zavolali do Martina a bol to jeden z najmúdrejších a najšťastnejších krokov, ktoré som mohol urobiť. Tam som akoby dostal druhú vysokú školu,“ konštatuje Landl. V tých časoch vraj vládla v divadle neuveriteľne rodinná atmosféra. Tam sa prvýkrát postavil na vlastné nohy. Všetci sa ho ujali, mali zvyk, že každý mladý „kandrdas“, nový herec, dostal v divadle svojho ochrancu, ktorý nad ním držal ochrannú ruku. A Matej Landl spomína: „Mojím tútorom bol Janko Kožuch. Pomáhal mi nielen aklimatizovať sa v divadle, ale aj udomácniť sa v Martine...“

Z krasokorčuliarskej rodiny

Otec Mateja Landla bol právnik, no jeho doslova druhým povolaním bolo krasokorčuľovanie. V mladosti bol reprezentantom, súťažil za mužov aj v pároch. Neskôr sa tomuto športu venoval ako rozhodca a tréner. Aj Maťova mama sa mu venovala od útleho detstva, priviedli jej k nemu dve staršie sestry, známe krasokorčuliarky Dulkové. Landlovi rodičia sa spoznali na ľade, nejaký čas aj spolu vystupovali, až ich vzťah napokon prerástol do manželstva. Takisto jediný brat Mateja Landla bol krasokorčuliar, teraz trénuje vo Švédsku, kde žije od roku 1989. Vídajú sa, ako im čas dovolí... A čo traja synovia Mateja Landla? Pôjde niektorý z nich v dedkových a strýkových šľapajach alebo ich zláka herectvo? Najstarší syn Jakub vraj na jeseň začne študovať na bratislavskej Vysokej škole múzických umení kameramanskú tvorbu a fotografiu.

„Najprv som si myslel, že je to len bežná zábavka desaťročného chalana. Potom dostal kameru a začal si točiť vlastné filmy. Dokonca vyhral súťaž o najlepšiu reklamu na isté rádio, na ktorej sa zúčastnilo sedemdesiatštyri súťažiacich. Vtedy som si povedal, že je to už vážne a začal som ho tým smerom orientovať aj ja. Bol to krásny pocit, keď som sa teraz dozvedel, že ho prijali na štúdium kamery,“ hovorí hrdý otec.

Prostredný syn Jojo má trinásť rokov a štvrtý rok hráva hokej. Najmladší, osemročný Matej zatiaľ túži byť hasičom alebo záchranárom, no popri škole sa venuje futbalu. Jakub pochádza z hercovho prvého manželstva s kolegyňou, herečkou Máriou Landlovou. Mateja má so súčasnou manželkou Janou, dcérou známeho horolezca Jozefa Justa. Tá pracuje ako detská sestra v pediatrickej ambulancii.

Láka ma život v horách

A kde berie Matej Landl sily na ďalšiu prácu? „Žijeme tak hekticky, že pomaly nemáme čas na vlastnú rodinu. Stali sme sa rukojemníkmi hypoték, lízingov, pôžičiek. Aj ja som nútený stále robiť. Asi pred piatimi rokmi som potreboval pauzu, ale nedalo sa to. Vtedy mi pomohla rodina, v ktorej mám pevný základ. Takisto v divadle sme výborná partia, ktorá drží pokope,“ hovorí herec. Niekoľkokrát zažil situácie, keď sa mu najmladší Maťko zavesil na nohu a nechcel ho pustiť večer do divadla so slovami: „Už nemusíš ísť zarábať peniažky, ja už žiadnu hračku nechcem...“ Na oddych myslí herec aj počas roka. V zime a na jar chodí lyžovať a každú voľnú chvíľu trávi na chalupe na Kysuciach. Prírodu a najmä hory doslova miluje. „Mojím celoživotným snom je žiť v horách, byť chatárom v horskej chate alebo vlastniť penzión, len neviem, či sa mi niekedy splní. Dovtedy by som rád moderoval reláciu o spoznávaní prírodných krás a zaujímavých miest,“ usmieva sa Landl. Pred pár rokmi sa jeho chalupa stala terčom vandalov, dokonca ju podpálili. „Vďaka mojim priateľom, najmä Jankovi a Vendovi Melišíkovcom a Tónovi Hýlovi, som ju znova opravil a odvtedy je pod ich ochrannou rukou.“

A za tie roky, čo si ju herec svojpomocne rekonštruoval, sa už v týchto prácach aj slušne vyzná. Veď menil hrady, opravoval stropy, podlahy, vybudoval dve pece na chlieb a urobil nejaký ten nábytok... A Landl na záver dodáva: „Pri máločom tak dokonale zrelaxujem ako pri manuálnej práci.“