Pri výbere prenosného počítača si v prvom rade uvedomte, na čo ho bude vaše dieťa používať. Ak chodí do základnej školy, mal by mu stačiť notebook so základnou konfiguráciou, s bežnou veľkosťou obrazovky a ostatnými výkonnostnými vlastnosťami. „V súčasnosti každý notebook nižšej triedy zvládne všetky potrebné úlohy, ako napríklad prácu s fotografiami a videosúbormi, písanie školských prác, prehliadanie internetových stránok či hranie jednoduchších hier,“ odporúča Ján Hanák z Katedry aplikovanej informatiky Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave. Takýto prenosný počítač kúpite približne za 350 až 450 €.

Vyšší výkon, vyššia cena

Stredoškolák už bude asi potrebovať výkonnejší notebook, ktorý dokáže naraz spracovať viacero úloh. Mala by sa na ňom dať kvalitne prehrávať hudba, upravovať videá či hrať náročnejšie hry. V tom prípade by ste sa mali zamerať na stroj s viacjadrovým procesorom, aspoň 4-gigabajtovou operačnou pamäťou a samostatnou, takzvanou dedikovanou grafickou kartou. Všimnite si aj to, aký má notebook softvér, teda jeho programové vybavenie. Spravidla s ním dostanete aj plnohodnotný operačný systém, bez ktorého by notebook nefungoval, a kolekciu užitočných programov, ktoré presnejšie upravujú či dopĺňajú jeho vlastnosti.

Ale pozor, takzvaný kancelársky balíček, ktorý umožňuje napríklad tvorbu textových dokumentov či tabuliek, môžete mať len na určité časové obdobie a potom si ho budete musieť zaplatiť. Kvalitný notebook strednej triedy kúpite približne za 450 až 700 €, vysokovýkonné sú ešte drahšie.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Notebook: historické pomenovanie pre prenosný počítač, ktorý pri práci v teréne dokáže zastúpiť bežný počítač. Teda má typickú „kostru“, displej, zabudovanú klávesnicu a všetky komponenty vrátane zvukovej či grafickej karty, DVD napaľovačku a podobne.

Netbook: evolúcia prenosného počítača. Typická je preň hlavne nízka hmotnosť, menšia uhlopriečka obrazovky, ale aj nižší výkon a nemá DVD mechaniku. Je vhodný hlavne na prezeranie webstránok, e-maily či na četovanie.

Ultrabook: elegantný, štíhly stroj s vysokým výkonom, ktorý šikovne kombinuje možnosti notebooku a netbooku.

Čo by vás malo zaujímať?

  • Skontrolujte si hardvér – technické vybavenie notebooku – a softvér – programy, ktoré s ním dostanete.
  • S prenosným počítačom by sa vám malo pracovať príjemne, to znamená, že by mal byť dostatočne rýchly. O tom rozhoduje typ procesora, čo je vlastne akýsi systém spracovania dát, ďalej veľkosť a rýchlosť operačnej pamäte – takzvanej RAM pamäte, ktorá by pri vašich vyšších nárokoch mala byť aspoň 4 gigabajty. Pevný disk by mal byť dostatočne rozsiahly – aspoň 500 gigabajtov a rýchly, teda minimálne 7 200 otáčok za minútu.
  • Môže sa stať, že sa dostanete k notebooku, ktorý nemá operačný systém, alebo jeho plnú verziu. Je síce lacnejší, ale nemôžete ho hneď po zapnutí používať – operačný systém musíte dokúpiť, prípadne použiť niektorý z voľne dostupných variantov a správne nainštalovať. Ak neviete, ako na to, obráťte na skúseného informačného technológa.

...alebo radšej tablet?

Tablet je počítač, v ktorého konštrukcii sa všetko technické vybavenie skrýva pod jednou obrazovkou. „Nie je primárne určený na tvorenie nejakého obsahu, ale na jeho prehliadanie,“ vysvetľuje Ján Hanák. Je dobrým pomocníkom na návštevu internetových portálov a sociálnych sietí, pozeranie videí či čítanie elektronických kníh a časopisov. Väčšina z nich nemá vlastnú, fyzickú klávesnicu, takže sa pripravte na to, že budete používať virtuálnu, teda dotykovú klávesnicu, ktorá sa otvorí priamo na obrazovke. Klasickú samostatnú klávesnicu si však môžete kúpiť ako doplnkovú výbavu.

Nie všetky hry sú zlé

Radí Ivana Orgoňová, psychologička, Centrum pedagogicko- psychologického poradenstva a prevencie v Púchove

  • Tým, že dieťa trávi čas pri počítači, odpútava sa od spoločenských kontaktov s inými ľuďmi. To sa môže prejaviť na rozvoji jeho komunikačných schopností, ale aj na vnímaní citov a potrieb iných. 
  • Regulujte čas, ktorý dieťa pri počítači strávi. Nie krikom a hnevom, ponúknite mu inú možnosť, ako tráviť voľný čas, a zapojte sa aj vy. Podporujte svojho potomka v športe, kultúrnych aktivitách, choďte spolu na prechádzku či na výlet. Vtedy nebude tak často vyhľadávať spoločnosť počítača a virtuálneho sveta.
  • Nenechávajte dieťa za zatvorenými dverami – keď je pri počítači, majte ho na očiach. 
  • Okrem toho, že určíte čas, ktorý môže tráviť pri počítači, dohodnite sa aj na čase, ktorý budete ako rodina tráviť spolu. Napríklad, pri spoločnom jedle.
  • Nie všetky hry sú plné agresivity a násilia. Mnohé rozvíjajú myslenie a zdokonaľujú reflexy. Ak sa chce vaše dieťa predviesť, že niečo ovláda lepšie ako vy, pochváľte ho. Posilníte mu sebavedomie.