Najznámejším suvenírom z Kréty je býk s dlhými zlatými rohami. Od dávnych čias ho na ostrove uctievali ako znak plodnosti a počas kultových obradov si jeho masku na tvár nasadili všetci. Kňaz s kňažkou, ktorá sa prezliekla za kravu a mala symbolizovať symbol plodnosti, takto dokonca predvádzali posvätnú svadbu.

Archeologické múzeum v Heraklione sa sústreďuje na Minojskú kultúru.
Zdroj: JÁN DZÚR

Polonahé bohyne

Veľkú rolu v Knóssose hrali ženy, ktoré boli rovnocenné s mužmi. Dôležité pre duchovný život palácového mesta boli kňažky. Evans, ktorý našiel v ruinách aj sošky hadích bohýň, videl, že mali štíhle postavy, odhalené poprsie, uhrančivý pohľad a hadov v rukách. Bežné ženy nosili dlhé sukne, ktoré im zakrývali nohy až po členky.

Šaty mali výšivky aj volániky, holé prsia si zdobili šperkmi. Svoju rovnoprávnosť s chlapmi dokazovali aj tým, že počas slávností skákali cez býčie chrbty a tancovali kultové tance pod holým nebom.

Kúpali sa vo vaniach

V tisícke miestností žilo asi šesť tisíc ľudí, tí najbohatší sa kúpali v terakotových vaniach v kúpeľniach a mali splachovacie toalety. Vzduch v nich osviežoval tymian a citrón. Obklopovali sa umením, ich komnaty zdobili fresky vtákov aj tanečníc.

Archeologické múzeum v Heraklione sa sústreďuje na Minojskú kultúru.
Zdroj: JÁN DZÚR

Obchodovali s rybármi, roľníci im sem nosili svoje produkty. Víno, obilie a olivový olej skladovali v obrovských amforách, obilie v jamách. Miestni hrnčiari vyrábali rôzne hrnce a sošky, dokonalosť ktorých prekvapuje ešte dnes. Uvidíte ich v múzeu v Heraklione...