Miško Schumacher zaškúli z terasy svojej vily do odrazu slnka na hladine Ženevského jazera. Jachtičky sa premávajú, labuťky si lietajú, nad Alpami ani obláčika. Ďalší pokojný deň v daňovom raji. Zahľadí sa späť do správ v tablete a takmer vypľuje jahodové smoothie. Do pekla, tak už aj tu nás dostali?! Platiť viac daní, čo sa tí Švajčiari zbláznili?! To už ozaj nikto nič negarantuje?! Pre toto som z Nemecka neutekal. A čo na to povie Boris?

Ústupok žiarlivej Európe

Chudáčik Schumacher v tom nie je sám. Švajčiarska vláda nedávno schválila zvýšenie daní pre veľmi majetných prisťahovalcov, ktorí čerpali výhody z miestnej daňovej politiky. Doteraz platilo, že elitní cudzinci s príjmami v zahraničí sa s jednotlivými kantónmi dohodli, koľko daní budú každý rok cvakať do tunajšej pokladnice. Väčšinou to bol asi päťnásobok sumy, ktorú minuli na nájom za svoje vilky či zámočky. A čo sa zmenilo? Dnes musia prachatí cudzinci platiť sedemnásobok. Ale prečo práve teraz? Švajčiarsko už dávno kritizovali okolité štáty pre výhody, ktoré na daniach poskytuje majetným prisťahovalcom. Miestna federálna vláda a samotné kantóny sú veľmi hrdé na luxusných obyvateľov a v žiadnom prípade ich nechcú vystrašiť. Ubezpečujú, že budú ďalej lákať prominentných Nešvajčiarov na rôzne výhody a jemné zvýšenie daní je len drobný ústupok okolitej žiarlivej Európe, zmietajúcej sa krízou.

Tu je každý bohatý

Celebrity, ktoré v Amerike, Nemecku či Británii zdierali z kože, sa s radosťou sťahovali najmä do okolia Ženevského a Zürišského jazera už celé desaťročia. Nehovoriac o lyžiarskom raji vo Svätom Mórici, kde má honosnú vilu aj Armani. Švajčiarsko si prominentná elita a veľmi bohaté celebrity vyhliadli ani nie tak pre jeho nádherné hory, vodopády, jazerá, pokoj a poriadok, ale najmä pre pomerne nízke dane. Tiež totiž boli nezávislé od ich skutočných príjmov. A tak nečudo, že od Borisa Beckera, Tiny Turner, Shanie Twain, Isabelly Adjani až po Phila Collinsa ste tu mohli stretnúť peknú hŕstku slávnych. Boli tu ako doma a tunajšie výhody si naplno užívali, a aj vďaka nim Švajčiarsko patrí medzi krajiny s najväčšou hustotu super bohatých. Na stotisíc domácností pripadá jedenásť multimilionárov. Dohromady žije dnes vo Švajčiarsku 366 ľudí s majetkom vyšším ako sto miliónov švajčiarskych frankov. A tých, ktorí majú na konte vyše milióna, je až tristotisíc. Je teda omnoho príjemnejšie byť bohatým medzi bohatými. Nikto na vás neukazuje prstom, pokojne si môžete ísť nakúpiť zeleninu na trh a užívať si toľko vytúženú anonymitu. Najmä po nej túžila napríklad Sophia Loren, ktorá žije už päťdesiat rokov v Ženeve, v luxusnej vile neďaleko mestského múzea. Hoci sa dávno môže vracať do milovaného Talianska, ktoré ju kedysi tak potupne odvrhlo, svoj trvalý pobyt by už nezmenila.

Hor sa do Singapuru!

Predstavme si však, že by sa celá zahraničná elita jedného dňa zodvihla a krajine hodiniek a syra by sa otočila chrbtom. Kam by sa podela? Napríklad do ázijského Singapuru, kde má takmer dvadsať percent domácností na konte viac než milión. Tento drobný mestský štát má približne toľko obyvateľov ako Slovensko a po anglicky sa tam dohovoríte aj úradne. Opreteky rastúce megamesto plánuje pritiahnuť svetovú elitu, a tak firmám aj jednotlivcom ponúka daňové prázdniny a zvýhodnenia. No ak aj všetci boháči zo Švajčiarska hromadne ujdú, prisťahujú sa noví. Susedné Francúzsko totiž s nástupom nového, socialistického prezidenta Francoisa Hollanda vyhlásilo vojnu celej vyvoňanej šľachte. Drží sa hesla: Chcete si ďalej vychutnávať francúzske syry a výhody? Tak si pekne priplaťte! Z Francúzska teda nastane sťahovanie bohatých a pekných smer Švajčiarsko. Aj tam majú predsa syry! A možno im Schumi tú svoju krásnu vilu raz predá pod cenu.

Slávni a bohatí vo Švajčiarsku

Michael Schumacher


Nemecký bývalý pretekár formuly 1 žije s rodinou v Glande neďaleko Ženevy, v rozľahlej vile na brehu Ženevského jazera. Na otázku, prečo sa odsťahoval do Švajčiarska, odpovedal: „Na Švajčiarsku ma láka možnosť vyjednania daní. Nemci sú sami hlúpi, že sa na niečom podobnom nechceli dohodnúť. Z mojich štedrých daní nedostanú nič.“

Shania Twain

Kanadská popová a country speváčka žila do roku 2008 v Tour-de-Peilz pri Ženevskom jazere s manželom a so synom. Po rozvode sa v roku 2011 vydala za švajčiarskeho manažéra firmy Nestlé Frédérica Thiébauda.

Kimi Räikkönen

Fínsky pretekár formuly 1 žije s manželkou v mestečku Wollerau pri Zürišskom jazere.

Boris Becker

Bývalý nemecký top tenista, niekoľkonásobný víťaz Wimbledonu, má svoju firmu BCI Holding v meste Zug.

Yoko Ono

Osudová žena The Beatles, americko-japonská umelkyňa a feministka, žije v Ženeve.

Phil Collins

Britský spevák, hudobník, producent a herec žil donedávna v Ženeve, no od rozvodu v roku 2008 žije striedavo v Ženeve aj v New Yorku.

Tina Turner

Americká speváčka a herečka žije so svojím nemeckým partnerom striedavo v mestečku Küsnacht pri Zürichu a na Azúrovom pobreží vo Francúzsku.

Isabelle Adjani

Francúzska herečka žije v Ženeve so svojimi dvoma synmi. Má rodinu aj v Lausanne a v Zürichu.