Detektívky a kriminálky sú divácky veľmi obľúbené, nečudo, že sú ich plné televízne stanice. Zďaleka nie sú všetky vydarené, pri nadprodukcii sa často produkuje poriadny brak plný klišé. Namiesto originality sa kopírujú slávni detektívi zo známych filmov, a hoci sa policajti tvária ako James Bond, sú v skutočnosti na smiech. Nuž a práve tento fenomén si všimol režisér Miroslav Šmídmajer a zámerne ho zveličil.

Pobavil aj hercov

Na pomoc si k tomu pribral prvú českú hereckú ligu. Niektorí majú veľký priestor, ako napríklad David Novotný, Hana Vagnerová alebo Miroslav Táborský. Iní ako Klára Issová, Anna Polívková či Eva Holubová pokojne prijali iba „šteky“, lebo už pri čítaní scenára sa vraj skvele bavili. Vznikol film plný absurdného čierneho humoru, režisér však pripúšťa, že ho zďaleka nemusí prijať každý divák.

Smiech namiesto napätia

Pôvodne scenár sparodoval českú filmovú klasiku ako Smrť stopárok alebo Studňu, jednu časť zo seriálu Tridsať prípadov majora Zemana. Keďže však ide o dobové snímky, nakrúcanie by sa predražilo, preto sa napokon dej sústredí na vyšetrovanie súčasnej vraždy. Je to však živné podhubie pre množstvo hlášok, slovný humor a absurdné situácie, takže na tejto kriminálnej groteske sa báť určite nebudete. A žalúdky vám nebude skrúcať od napätia, ale od smiechu.