Južná Amerika bola vždy jej snom. Rytmy salsy a povestná bezstarostnosť domácich... A tak Eva nastúpila na technickú univerzitu v polmiliónovom Pereire, kde mala na starosti projekt rozvoja zahraničných vzťahov. Už po pár dňoch sa jej podarilo nájsť si ubytovanie v jednej z najbezpečnejších častí mesta. „Študenti sa tu do noci prechádzajú popri baroch, a tak sa ani po zotmení nemusíte báť, že vás niekto prepadne,“ spomína. „Hoci k bytu patrí vrátnik i bazén, chýba mu teplá voda. To, čo tieklo z kohútikov, pripomínalo skôr horskú bystrinku. Pritom väčšina domácností ohrievač vody má, no šetrí sa na všetkom.“

V Kolumbii sa v tropických oblastiach teploty po celý rok pohybujú okolo tridsiatky. To však neznamená, že je každý deň taká horúčava, aby ste sa nedočkavo tešili na osviežujúcu sprchu. „V období dažďov teploty cez noc klesajú na pätnásť stupňov Celzia. Často sa stáva, že človek na ulici za pár minút zmokne, akoby ho niekto oblial vedrom vody. Okná v bytoch sú zvláštne konštruované a niektoré vrátane mojich sa nedali vôbec zatvoriť. Apropo, aj v tropickej krajine môže byť občas pekná zima.“

Kolumbia, to nie sú len drogy, kriminalita a Shakira

Cartagena – prístavné mesto v Karibiku, podobné chorvátskemu Dubrovníku.

Nepoznajú rasizmus

V Kolumbii takmer úplne absentuje stredná vrstva. Ľudia sú buď veľmi bohatí, alebo veľmi chudobní. Sociálna podpora v krajine neexistuje, hoci štrnáste či dokonca pätnáste platy nie sú u zamestnancov štátneho aparátu ničím nezvyčajným. „Pozerať sa na biedu miliónov ľudí je len ťažko opísateľný zážitok. O to horší, že sa to týka aj mojich priateľov. Najnepríjemnejšia je však skrytá chudoba. Niektorí študenti nemajú ani na lístok na autobus do školy a nad vodou ich drží len solidarita blízkych,“ hovorí Eva.

Napriek ťažkým životným podmienkam Kolumbijčania sa radi usmievajú a sú spokojní aj s tým málom, čo majú. Zrejme nie náhodou obsadili v poslednom prieskume šieste miesto v rebríčku najšťastnejších obyvateľov planéty. V širokej zmesi národností nájdete potomkov Indiánov, Európanov, černochov privlečených z Afriky ešte z čias otrokárstva, Židov, ktorí sem utiekli pred vojnou, a narastajúcu menšinu Aziatov. „To všetko sa časom tak premiešalo, že v autobuse len ťažko uvidíte dve podobné tváre. Osobne ma potešilo, že v Kolumbii neexistuje rasizmus. Často sa spomína mačovské správanie miestnych mužov, no v skutočnosti sú až prehnane galantní, ako zo starých filmov. Vzájomná slušnosť a rešpekt medzi ľuďmi sa tu jednoducho nosí. Jediná vec, ktorá ma vytáčala, je všeobecný zvyk hádzať odpadky na zem.“

Eva ukazuje, že koka sa v Kolumbii predáva vo všetkých možných podobách.

Posolený ananás

Pokiaľ ide o jedlo, v Kolumbii sú najpopulárnejšie stánky s rýchlym občerstvením. Domáci obľubujú kukuričnú placku arepa, ktorú predavač bohato posype tvarohovým syrom a potrie maslom. Alebo ďalšie pouličné jedlo – patacon. Vyzerá ako obrovský smažený zemiak, no je vyrobený z roztlačeného platanu, menej sladkej obdoby banánu. Domáci obľubujú aj ovocné šťavy jugos. Robia sa čerstvé z manga, guanabany a pomarančov. Môžete ich dostať vo dvoch variantoch, buď čisté, alebo pomiešané s mliekom.

Kúsky ananásu a väčšina ovocia sa tu podáva so soľou a šťavou z limetky. „Miestna strava je skvelá. Medzi moje obľúbenejšie patrili stánky so šťavou z lisovanej cukrovej trstiny. Chlapík vám z nej pred očami za minútu vyžmýkal pohár čerstvej šťavy. Mala príjemnú chuť a v teple osviežila. A tak mi ani neprekážalo, že moja kuchyňa je natoľko špinavá, že sa do nej bojím vstúpiť,“ smeje sa. K zaužívanému štandardu miestnej gastronómie patrí zvyk sadnúť si vedľa stánku na trávu a počkať, kým vám jedlo prinesú, pričom sa platí až po jeho skonzumovaní.

Tradičný dopravný prostriedok

Nedať papáju

O bezpečnostnej situácii v Kolumbii sa veľa diskutuje. Na jednej strane vám hrozia prírodné katastrofy ako výbuch vulkánu alebo povodeň, na druhej je tu kriminalita, obchod s narkotikami a únosy ľudí paramilitantnými jednotkami, o ktorých každý deň píšu noviny. „Za posledné roky sa to zlepšilo,“ presviedča nás Eva. „Domáci sa v tom naučili chodiť. Hovoria ,nedať papáju‘, teda nedať zlodejom príležitosť. Na ulici neukazovať na obdiv drahé hodinky, po zotmení chodiť iba v spoločnosti, vyhýbať sa chudobným štvrtiam či nesedieť v zadnej časti autobusu pri otvorených dverách.“

Obozretnosť vidieť na každom kroku. Okná domov i vnútrajšok niektorých obchodov chránia mreže, ozbrojená ochranka stráži všetky väčšie nákupné centrá i úrady a ľudia si musia pri zamieňaní cudzích peňazí dať zobrať odtlačky prstov. Európanom sa takéto bezpečnostné opatrenia môžu zdať prehnané, ale domáci dobre vedia, prečo ich majú. Eva sa napriek tomu rozhodla navštíviť aj Medelin. Hlavné mesto obchodu s kokaínom bolo ešte donedávna údajne najnebezpečnejšou metropolou sveta.

Zaslúžili sa o to každodenné prestrelky gangov, únosy autobusov na trase z Bogoty, ale aj miesto verbovania povstaleckých armád. Situácia sa zlepšila až po zastrelení narkobaróna Pabla Escobara v roku 1993 a neskôr zvolením prezidenta Alvara Uribeho. „V meste existujú rozsiahle chudobné štvrte, do ktorých neradno vstupovať, a priatelia mi hovorili, že medzi miestnym bosom a políciou panuje tichá dohoda o nemiešaní sa do vnútorných záležitostí štvrtí. Do tých najnebezpečnejších častí sa však turista nedostane, pretože tam nejazdia žiadne autobusy. A ak tam náhodou predsa len zablúdite, miestni vás sami zastavia,“ tvrdí a dodáva, že mesto má aj svetlejšiu stránku.

„Kultúru, zábavu, nádhernú modernú architektúru, dobrú kávu a miestni ľudia sa pre vás dokážu priam rozkrájať. Uchvátila ma knižnica, ku ktorej vás ponad strechy v chudobných štvrtiach dopraví lanovka.“

Tradičný kroj Kolumbijčanov hýri farbami, ale dnes si ho ženy obliekajú len pri výnimočných príležitostiach.

Špinavá Bogota

V hlavnom meste Bogota je veľmi pravdepodobné, že sa vás domáci opýtajú, čo si o ich bydlisku myslíte. Môžete si byť istí, že obyvateľov osemmiliónovej metropoly nepotešíte ničím väčšmi ako úprimnou odpoveďou. „Bogota je špinavá, sivá a nebezpečná. Je v nej zima, človek sa tu dusí smogom a na hlavné mesto je tam málo pamiatok. Paradoxne, práve to je kľúč k srdcu väčšiny ľudí,“ hovorí Eva. Domáci mesto milujú a s masochistickým úsmevom na tvári sú schopní hodiny vám rozprávať o tom, ako si bývalý starosta ulial z rozpočtu všetky prostriedky určené na výstavbu koridoru pre verejnú dopravu.

Mesto tak dusia večné dopravné zápchy, ktoré Bogoťania nenávidia, no zároveň sú vďačnou témou ich rozhovoru. „Centrum nie je bohvieaké. Historická štvrť Candelarie je špinavá, Plaza Bolívar je plné holubov, vládne budovy sú nudné. Ale nájdete tu aj pekné miesta. Absolútnou povinnosťou je dať sa vyviezť lanovkou na pútnickú horu Monserrate, opradenú toľkými legendami, až sa zdá, akoby sa tam zázraky diali na počkanie.“ Za návštevu stoja i blšie trhy.

Zoženiete na nich kópie zlatých náušníc z predkolumbijskej éry, ručne pletené čapice a rukavice, sombrerá, šperky z maličkých korálikov a hlavne čokoľvek z koky – čaj, sušienky, bonbóny. Zaujímavé na tom je, že vo všetkých stánkoch dostanete presne to isté. „Zhluky obchodov s identickým tovarom na rovnakej ulici pre mňa zostávajú nepochopiteľným miestnym fenoménom. Ale takých sa tu nájde viac. Kolumbia je presne taká, ako som si ju vysnívala. Každý deň čelíte novým zážitkom,“ hovorí Eva, ktorú krajina tak uchvátila, že v nej po skončení stáže zostala žiť.

Monserrate. Známe pútnické miesto v Bogote.