Žiadny iný slovenský hrad k sebe neláka na takú bezcitnú povesť ako Čachtice. Reklamu miestu plnému mystiky prinieslo aj vyše dvadsať filmov, vrátane erotických!

„Ľudia, dokonca aj z ďalekého zahraničia, k nám chodia kvôli legende o krvavej panej. Stáva sa, že na Slovensko prídu na dva dni, no jeden strávia u nás,“ hovorí správkyňa hradu Čachtice Alica Čechvalová. Je krásne letné popoludnie, sedíme na nádvorí. Cestičkou popod kamenné hradby stúpajú turisti. Z posledného parkoviska im to rezkou chôdzou do mierneho vŕšku trvá asi štyridsať minút. Odmenou sú im nielen úchvatné výhľady na Považie, ale najmä prechádzka zákutiami, v ktorých posledné štyri roky svojho života strávila jedna z najkrutejších žien svetovej histórie, Alžbeta Bátoryová.

Smutne preslávená krvavá grófka prišla na svet v roku 1560 na východe súčasného Maďarska. Vyrastala v rodine, ktorá vraj mala sklony k samoľúbosti, pýche, tyranstvu, zmyselnosti a aj k sexuálnej zvrátenosti. Jej mama i otec boli pokrvní príbuzní, pochádzali z jedného rodu, ktorý sa ale v štrnástom storočí rozdelil na dve vetvy. Alžbeta Bátoryová mohla agresívne črty zdediť po predkoch, navyše ako pätnásťročná sa vydala za Františka Nádašdyho, v šestnástom storočí známeho ako Čierny beg.