Otcom doktora Johna Dolittla je britský spisovateľ Hugh Lofting, ktorý tvoril hlavne knižky pre deti. Zverolekára, ktorý rozumie reči zvierat, vyslal do sveta už v roku 1920 a napísal o ňom vraj až dvanásť kníh. Za minulého režimu vyšli jeho príbehy aj po slovensky, premenovali sme ho však na doktora Jajbolí.

Oscarový príbuzný

Pútavé príbehy plné domácich aj exotických zvierat neunikli ani filmárom, ktorí podľa nich nakrútili filmy aj seriál. Najúspešnejší je iste dobrodružný film z roku 1967, ktorý pozbieral až deväť oscarových nominácií a dve premenil – za pieseň a vizuálne efekty. Plus Richard Attenborough dostal Zlatý glóbus ako najlepší herec vo vedľajšej úlohe.

O tridsať rokov sa filmári k téme opäť vrátili, no z viktoriánskeho britského lekára bol zrazu moderný Afroameričan. Eddie Murphy síce za svoj komediálny výkon žiadne Oscary ani glóbusy neutŕžil, no divákov pobavil, takže nakrútil aj pokračovanie. Filmári sa navyše hlásili k slávnemu filmovému predchodcovi a je tu viacero pripomienok oscarového filmu.

Objavte Dolittla

O ďalšiu variáciu zverolekárových príbehov sa pokúsili aj Nemci, ktorí však z Dolittla spravili slečnu. Nuž a teraz prichádza do kín ďalšia verzia, ktorá sa vracia do čias viktoriánskeho Anglicka. S Loftingovým Dolittlom má však Dolittle Roberta Downeyho Jr. spoločné iba jeho čudáctvo, n ani ako spoluautor scenára. O ten sa postaral režisér snímky Stephen Gaghan, ktorý sa sústreďuje najmä na vizuálne efekty a využíva komediálny potenciál jedného z najúspešnejších hercov súčasnosti. Okrem Downeyho si však vo filme zahrali aj ďalšie hviezdy, napríklad Antonio Banderas, a iné prepožičali hlasy zvieratám, napríklad Emma Thompson, Selena Gomez, Marion Cotillard či Ralph Fiennes alebo Rami Malek.

Vaše deti budú v kine určite nadšené z klaunovských výkonov zvierat a komiky morózneho Dolittla, v ktorom tie staršie iste spoznajú Iron Mana. Po návšteve kina by však stálo za to ponúknuť im aj slávnu knižku alebo im pustiť starú oscarovú klasiku a trochu skultivovať ich umelecký vkus.