Rozhľadne sú z dreva, iné z betónu či z ocele. Niektoré vzbudzujú emócie, ďalšie sa stali súčasťou krajiny. Väčšina vyrástla v tomto tisícročí, viaceré kedysi slúžili ako vojenské objekty: vysielače, hlásky či pozorovateľne.

Najstaršia skrášľuje okolie mestečka Krupina pri Zvolene. Volá sa Vartovka a už v polovici šestnásteho storočia z nej žoldnieri sledovali, či sa k našim baniam na zlato a striebro neblížia turecké vojská. O tristopäťdesiat rokov neskôr vyrástla vyhliadková veža na Sitne a Štiavnické vrchy sa aj vďaka nej stali miestom stretávania sa uhorskej smotánky.

Zrejme najstrašidelnejšia rozhľadňa v strednej Európe stojí v sedle Zbojská medzi Horehroním a Gemerom. Jej vnútro spestrujú príbehy o mučených lupičoch, deti v nej desia vypchaté zvieratá, ktoré v okolitých horách žijú.

Rozhľadňu Čerešenka neďaleko Košíc zasa postavili na mieste, kde sa pred sedemsto rokmi odohral jeden z najkrvavejších vojenských stretov na území Slovenska, bitka pri Rozhanovciach. Vyhliadkovú vežu tvorí jednoduchý hranol s otvormi v tvare kríža, ktorý pripomína strážnu baštu.