Volá sa Havránok a stojí na ňom prvý slovenský archeologický park pod holým nebom. Aj v neskorej jeseni láka výletníkov, ktorí sú zvedaví na život Kotínov, liptovských Keltov.

Havránok
Zdroj: JÁN DZÚR

Havránok je voľne prístupný, vyjdete naň od známeho kostolíka na brehu Liptovskej Mary. Uvidíte keltské obydlia, obetné miesta, obrannú priekopu zo stredoveku, dláždené nádvorie, či strážne veže. A odvšadiaľ sa vám opäť otvorí  čarokrásny výhľad na krajinu.

Zámček: Strážna výšina

Nad dedinou Pavčina Lehota kedysi stálo hradisko opevnené dreveným valom.  Z troch strán ho chránil strmý zráz, z jednej dve priekopy. Posádka odtiaľto mohla dať signál hliadke na ďalších výšinách, s vojakmi tu však žili aj ich ženy a deti.

Od Zámčeka sa dostanete do Svätého Kríža.
Zdroj: JÁN DZÚR

Dnes je tu deväť metrov vysoká drevená rozhľadňa, kúsok od nej je detské ihrisko a miesto na opekanie slaniny. Za štyridsať minút sa od Zámčeka dostanete k ďalšej pýche regiónu, artikulárnemu drevenému kostolu vo Svätom Kríži. No ešte predtým sa tu budete cítiť ako strážcovia celého údolia. Napokon, dovidíte odtiaľto aj na Havránok...