Tretí ročník televíznej šou Zem spieva každý týždeň ukazuje svetu krásu slovenského folklóru a tradície našich predkov. K nim patrí aj hra na hudobných nástrojoch. „Pokiaľ ide o dychové – také, do ktorých sa fúka –, patríme k najšikovnejším na svete. Máme ich asi sto typov, viac ako Čína,či India, a to sú miliardové národy,“ zauvažuje Michal Smetanka, hudobník, ktorý v Spišskom Hrhove otvoril originálne Muzik múzeum. Bývalú grófsku sýpku oživil tak zaujímavo, že návštevníkov odtiaľ musí teraz vyháňať!

„Najväčšou píšťalou na zemeguli je slovenská fujara. Tú, ktorú sme vyrobili v Spišskom Hrhove na festival rekordov, museli obsluhovať šiesti chlapi,“ pokračuje Michal. Najmenšia v jeho múzeu je asi päťcentimetrová píšťalka, akej hovorili handrárska. Handrári si ju vyrábali z kosti ovce alebo prasaťa. Pískaním na ňu upozorňovali gazdiné, že prichádzajú do dediny.

„Populárne boli aj signálne rohy a trombity dlhé až tri a pol metra. Dorozumievali sa nimi pastieri, ale slúžili aj ako výstraha pred Tatármi či Turkami,“ vysvetľuje Michal Smetanka.