Spolu doma aj v kapele

Barbora Drahovská a Lukáš Kyška - Bloom

Ako sa to celé začalo? Barbora hľadala cez inzerát gitaristu do svojej bývalej rockovej kapely. „Po čase sme zistili, že chceme hrať niečo celkom iné, intímne, dojímavé a začali sme tvoriť vo dvojici akustické pesničky,“ hovorí speváčka s jedinečným hlasom, ktorá s gitaristom Lukášom Kyškom vytvorila nielen hudobný pár. Žijú spolu s dvomi mačkami a so psom v útulnom domčeku a dennodenne sa venujú tomu, bez čoho by nemohli dýchať. Hudbe. „Cvičím na gitare, skladám, spievam, vyučujem a píšem dva blogy – jeden slovenský lekciegitary.com a jeden anglický theaspiringguitarist. net,“ hovorí absolvent filozofie a jeden z najlepších gitaristov na Slovensku.

Ponorkovou chorobou netrpia napriek tomu, že spolu trávia veľa času. „Nikdy som si nemyslela, že by to nám, dvom muzikantom, mohlo fungovať. Niekedy sa na skúškach pochytíme, lebo sa navzájom poučujeme, ale aj to je na niečo dobré.“ A Lukáš Barboru dopĺňa: „Som veľmi rád, že sme spolu v kapele aj mimo nej. Takú hudobnú súhru, akú mám s Barborkou, som ešte nikde inde nezažil.“

Dá sa na Slovensku preraziť?

Záleží na tom, čo to znamená preraziť. Ak to znamená koncertovať po Slovensku, tak to až také ťažké nie je. Vystupovali sme na Bratislavských jazzových dňoch 2012, ako predkapela na koncerte talianskeho bluesmana Roberta Ciottiho alebo Katky Knechtovej. Ak to však znamená živiť sa hudbou, tak to je iná pesnička. Tento rok plánujeme vydať náš prvý album a určite s ním chceme „zaútočiť“ aj na rádiá.

Nech žijú krivky a funky!

Alexandra Okálová - Funkiez

Bizarní, blázniví, vždy s nadhľadom, no predovšetkým zohratí! Taká je Saša Okálová a party kapela Funkiez, ktorá roztancuje úplne každého. Ich jemne, ale presne strelená, prudko tanečná produkcia sa konečne zhmotní v ich prvom albume, ktorý vydajú tento rok. Sašiným najväčším snom je zahrať si s veľkým orchestrom. Miluje obdobie Sinatru, ružových Cadillacov a žien, ktoré sa nehanbili za svoje krivky.

A také sú aj jej outfity, v ktorých vystupuje. Okrem koncertovania sa venuje aj textárčeniu, ale na chlieb si zarába novinárčinou a editovaním textov. „Vždy musím mať rozrobených viac projektov. Článok, pesničku, text,“ smeje sa speváčka, ktorá spievala vokály Tine, Dare Rolins, Celeste Buckingham a na jednom pódiu sa stretla aj s funkovou legendárnou skupinou Delegation.

Je ťažké na Slovensku preraziť?

Je to priam nemožné, ak nehráte to, čo všetci ostatní. Bojíme sa prijať niečo nové. Asi je to komplex z čias komunizmu, keď bolo neprijateľné všetko mimo normy. Verím, že sa to postupne začne lámať. Od dramaturgov v rádiách však závisí, čo sa na Slovensku bude počúvať.

Keď som na pódiu, čas sa zastaví

Katarína Kubošiová - Katarzia

Tretiačka na filmovej scenáristike je hyperaktívna a extrémne kreatívna. Koncertuje, skladá texty, cvičí jogu, bicykluje po meste, varí, tancuje a v divadle pracuje ako part-time produkčná. Svoju prvú pesničku zložila len minulý rok v marci, ale v umeleckom svete sa pohybuje odmala. Veď je dcéra herečky Evy Pavlíkovej. „Mamu som väčšinou videla v kostýmoch, sedávala som s dospelákmi v divadelnom bufete. Počúvala historky o všetkom možnom, cez umenie, zrelé vzťahy, rozbité lásky, sex, vulgárne fóriky obalené cigaretovým dymom. Muselo sa to na mne odraziť, ale bolo mi tam dobre.“

Katarína vždy išla svojou cestou. „Chcela som niekomu rozprávať príbehy, ale nevedela som ako. Žila som s mužom, ktorého som milovala, a neznášala som, keď hral na gitare, pretože tá gitara mi kradla náš spoločný čas. Tak sme skúšali hrať spolu, ale vždy sme sa pri tom posekali. A keď odišiel z domu, bolo mi smutno zo seba aj z našej podobnosti a z pocitu, že nič neviem a on vie toho veľa. Rozhodla som sa, že niečo vedieť predsa len budem a chytila som gitaru do ruky.“ Komplikovaná láska speváčku naštartovala k tvorbe.

„Jemu sa tie veci páčili, tak som ich rozvíjala až natoľko, že ma už nemiluje, lebo aj ‚vďaka‘ textom prišiel na to, aká naozaj som.“ Jej tvorba by sa dala zaradiť do nového folku. Katarína spieva najmä o sebe, ale tak, že mnohých pri jej hudbe príjemne mrazí. „Svetu veľmi nerozumiem, poznám len vlastnú planétu, ale svoje pocity viem veľmi konkrétne pomenovať.“ Texty píše, keď je zamilovaná, keď jej niekto zlomí srdce, keď stretne niekoho, kto jej je na čas inšpiráciou. „Gitaru si tlačím na rebrá, stáva sa mojou súčasťou, robím si s rytmom, čo chcem. Keď som na pódiu, čas sa zastaví, som absolútne slobodná, budúcnosť ani minulosť neexistujú... Je len teraz.“

Foto: Branislav Šimončík