K stredoamerickej Paname patrí množstvo ostrovov, ktoré ležia v  Tichom oceáne aj Karibskom mori. Kým Tichý oceán nie je príliš atraktívny pre vysoké vlny a studenú vodu, Karibik s horúcim podnebím, palmami, bielym pieskom a azúrovou vodou je jednou z najkrajších dovolenkových destinácií na svete. K Paname patria aj karibské ostrovy San Blas, ktoré sa považujú za najkrajší panamský raj. Je ich okolo 365, patria do panamskej provincie Kuna Yala, ktorá je obývaná indiánskym kmeňom Kuna.

Kúpanie s hviezdicami

Významnými miestami súostrovia sú hlavné mesto El Porvenir, preplnená dedina Carti Sugtupu a dva atoly Cayos Limones a Cayos Holandeses. Cayos Limones, v preklade Citrónové ostrovčeky, sú ideálne na šnorchlovanie, počas ktorého uvidíte niekoľko potopených lodí a naozaj bohatý podmorský svet.

Prvýkrát v živote som videl a držal morské hviezdice, ktoré boli roztrúsené na každých pár metroch. Hĺbka vody okolo ostrova bola taká nízka, že som musel ísť dlhšie do otvoreného mora, aby som bol vo vode celý ponorený. A tá priezračnosť. Skrátka niečo nezabudnuteľné.

Dostať sa na ostrovy je trochu komplikované, keďže provincia Kuna Yala má svoju autonómiu, ktorú si Indiáni kmeňa Kuna vydobyli od panamskej vlády pred sto rokmi. Cestu na ostrovy je najlepšie rezervovať si v  turistickej agentúre v hlavnom meste. Pohodlnejšia, no drahšia verzia je na ostrovy letieť malým lietadlom. Súostrovie má až päť letísk, takže sa pokojne môže stať, že vaši spolucestujúci vystúpia na inom ostrove ako vy. Zažijete niekoľko pristátí a vzlietnutí počas jednej jazdy. Adrenalín pridávajú aj krátke pristávacie ostrovné dráhy.

Domorodí Indiáni žijú hlavne z turizmu.
Domorodí Indiáni žijú hlavne z turizmu.
Zdroj: Michal Hertlík

Noc v indiánskom domčeku

Lacnejším a dobrodružnejším variantom je cesta terénnym autom z Panamy cez hustý dažďový prales na pobrežie do prístavného mestečka Carti. Túto možnosť som si zvolil ja. Keď som sa dostal na pobrežie Karibiku, nasadol som na motorovú loďku, ktorá ma dopravila na ostrov. Počas cesty som pozoroval desiatky malilinkých palmových ostrovov, ktoré len tak vykúkali spod hladiny oceánu. O chvíľu som vystúpil na ostrove, kde som strávil noc v indiánskom domčeku.

Domčeky zvané bohíos majú veľkú izbu na spanie, ktorá sa nazýva nega tumat, a miestnosť určenú na domáce práce a prípravu jedál, ktorá je známa ako soenga. Nábytok je v tunajších príbytkoch veľmi zriedkavý, majú naozaj len potrebné veci. Ostrov, kde som nocoval, mal niekoľko domčekov, určených tak pre domácich, ako i pre turistov. Ostrovy San Blas by sa však mohli stať neobývateľnými zvýšením hladiny mora na konci 21. storočia.

Dávajú si zaplatiť

Kunovia symbolizujú zachovanie starých kultúr pôvodných indiánskych obyvateľov Latinskej Ameriky a je známe, že sú nedostupní, nekomunikatívni, nie veľmi priateľskí. To všetko hlavne voči cudzincom a turistom. Paradoxne, Kunovia z nich doslova žijú, či už hovoríme o návšteve ich územia, alebo o predaji ručne vyrobených výrobkov. S cenami sa vôbec nemaznajú, dajú si kráľovsky zaplatiť, veď ostrovy San Blas sú spolu s ostrovmi Bocas del Toro najdrahšou turistickou destináciou.

Ekonomika je založená hlavne na cestovnom ruchu, zbere kokosových orechov a rybolove. Kunovia na pevnine pestujú hlavne banány, plátany, kukuricu, juku a sladké zemiaky, čo im umožnilo vstúpiť do ekonomiky aj s inou krajinou. Kunovia sú vynikajúcimi ochranármi prírody, ktorí sa starajú o životné prostredie. 

Aj vďaka tomu si môžete v pokoji užívať krištáľovo priezračnú vodu, oddýchnuť si v hojdacej sieti pri tropickom vánku a opaľovaní sa na slnku. Je úplne jedno, na ktorom ostrove sa ocitnete, rozmery každého z nich sa dajú rátať v desiatkach štvorcových metrov. Nudiť sa však určite nebudete.