Ako spoznáte dobré pivo?

Naznačí vám to krémová konzistencia peny, nie sú v nej viditeľné bubliny. Dobre načapované pivo po odpití zanecháva stopy peny na pohári, tzv. krúžkuje. Dobré pivo je načapované v správnom objeme, do čistého, mokrého a vychladeného pohára. Za dobré znamenie považujte, ak na pohári je rovnaká značka piva ako v ňom alebo je pivo načapované do pohára, na ktorom je uvedený názov podniku

„Pivná kultúra na Slovensku je už oveľa viac rozvinutá ako tomu bolo pred rokmi. Mnohí milovníci  piva už totiž nehľadajú „len čapované pivo“, ale pivný zážitok a všetko, čo k nemu patrí. Celkový dojem dotvára nielen to, ako je pivo načapované, ale aj správne zvolený pohár a jeho naservírovanie na stôl. Pivo je totiž kultúrny nápoj,“ vysvetľuje Ján Píry, sládok Plzeňského Prazdroja Slovensko.

Ako pohľadom na pohár zistíte, že kvalita piva je zlá?

Viditeľné bubliny peny v kontakte so stenou  pohára – predznačujú špinavý pohár. Problém je aj riedka pena, v ktorej sú v veľké bubliny – pripomína „jarovú penu“ – na vine môže byť aj tlačný plyn. Ak sa pena sa na okraji pohára rýchlo rozpadáva a tvorí veľké bubliny pivo je zle načapované. Ak pivo po dopití nezanecháva stopy peny na pohári, tzv. nekrúžkuje – pivo nie je čerstvé alebo pohár nebol dostatočne umytý.

Na čo si ešte dať pozor?

Ak v pive cítite kovovú, chemickú, kyslú chuť alebo vidíte zákal, pozor! „Pivo, ktoré ste si objednali, by malo v prvom rade lahodiť oku – už pri pohľade naň by sme mali mať naň chuť. Ak už pri prvých dúškoch zistíte, že pivo má kovovú či chemickú chuť prípadne inú vadu, neostýchajte sa pivo vrátiť, prípadne vypýtať si výmenu za novonačapovaný kus. Konzumácia piva má byť pôžitok,“ hovorí Ján Píry, sládok Plzeňského Prazdroja Slovensko.

Ako zistíte, či je pivo dobré, kým vám ho prinesú?

Spýtajte sa, kedy bol sud narazený – vysoká kvalita piva je zhruba do týždňa, najlepšie je však, ak sa pivo vyčapuje do 4 dní. V prípade tankového piva si odsledujte dátum plnenia, ktorý prevádzky píšu priamo na tank.

Všetky chyby čapovania nájdete v našej galérii >>>

Na ďalšej stránke nájdete, aké chyby môže vás výčapník spraviť >>>