V Tatrách to vyzerá ako v katastrofickom filme. Terasy reštaurácií sú zatvorené, bary zamknuté, obchody so športovými potrebami majú na dverách mreže. Vietor kýva prázdnymi sedačkami lanoviek, odkiaľsi spoza turniketov sa ozýva pravidelné ostré pípanie. V jazierku na zasnežovanie kŕkajú stovky žiab, v lese nad ním sa pasú dve srnky. Na biely Chopok dopadajú slnečné lúče, ktoré na snehu predlžujú pár čiarok. Sú to turisti, ktorí v peknom aprílovom počasí stúpajú z Jasnej na hrebeň Nízkych Tatier. Inak sa život v najnavštevovanejšej slovenskej doline úplne zastavil.

V pošte už len storno

Vlani prišlo na Liptov oddychovať vyše 720-tisíc návštevníkov, viac ako dve tretiny z nich tvorili Slováci. „Cestovný ruch je hlavný zdroj obživy mnohých domácností. Priamo v ňom pracuje vyše šesťtisíc mužov a žien, ďalšie tisíce sú naň napojení,“ pripomína Katarína Šarafínová z Regióna Liptov. Mnohí, najmä menší hráči na poli turistiky, splácajú úvery a nemajú našetrené na mesiace bez príjmu. Koronavírus však spôsobil, že cestovný ruch sa začne na Slovensku oživovať medzi poslednými. V lepšom prípade v lete...

Zopár ľudí, ktorí stúpajú na aprílový Chopok, slovenský cestovný ruch nezachráni. Náš turizmus sa ocitol v situácii, akú si nepamätá.
Zopár ľudí, ktorí stúpajú na aprílový Chopok, slovenský cestovný ruch nezachráni. Náš turizmus sa ocitol v situácii, akú si nepamätá.
Zdroj: Picasa

 „Zimnú sezónu sme skončili viac ako rozpačito. Dve rodiny z Budapešti, ktoré sme mali na týždňovom pobyte na chalupe, z Liptova pre obavy z pandémie odcestovali o dva dni skôr. Od tých čias v pošte nachádzame už len storná pobytov, niektoré z nich si pritom hostia rezervovali ešte vlani,“ opisuje situáciu pani Viera, ktorá v dedinke pod Chopkom prenajíma malý dovolenkový domček.