„V klimatických kúpeľoch boli prechádzky v kúpeľných parkoch súčasťou liečby. V iných sa stávali srdcom spoločenského života a stretávania sa kúpeľných hostí. Vyrástli v nich promenády, altánky na posedenie aj hudobné salóny,“ pripomína balneohistorik Martin Kostelník z Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch. Spoločenský život v kúpeľoch bol vždy nepísanou súčasťou liečby, no nie všetko sme si v nich dokázali vážiť.

Piešťany:

Grand hotel Rónai, za socializmu známy ako Slovan, vyrástol na začiatku niekdajšieho kúpeľného, dnes mestského parku. Už tri desiatky rokov chátra a zrejme tomu nebude inak ani v budúcnosti.

Kedysi Grand hotel Rónai, neskôr Royal a naposledy Slovan.
Zdroj: Martin Kukučka/Plus JEDEN DEŇ

Trenčianske Teplice:

Liečebný dom Machnáč, ktorý od tridsiatych rokov minulého storočia stojí na okraji kúpeľného parku, mal na streche sprchy, pieskové pláže aj terasy na slnenie. Architekti o sanatóriu píšu ako o ikonickej ruine, z ktorej všetko cenné ukradli.

Budova Liečebného domu Machnáč
Zdroj: SJK

Dudince:

Hotel, ktorý je dnes v ruinách, tak trochu pripomína zdevastované šľachtické zámočky na okolí. A to je jeho majiteľom náš významný športovec, olympijský víťaz Jozef Pribilinec, ktorý v ňom plánoval zriadiť slovenské národné športovo-rehabilitačné stredisko. Keď ho kúpil, podľa miestnych ľudí fungovalo...