Spomínate si, čo bolo vrcholom dovolenkového blaha, keď sme boli deťmi? Presne tak, všetci túžili ísť na Kanárske ostrovy. Kto vtedy počul o nejakom Thajsku či Mexiku? Na Kanárskych ostrovoch rástli palmy – a to bola exotika ako vyšitá. Žiaľ, dostať sa tam mohli len vyvolení. A medzi tých som ja a zrejme ani vy nepatrili...

Gran Canaria: Kontinent v malom

Celoročná exotika

Dnes je to o niečom inom. Ceny zájazdov na Kanárske ostrovy sa priblížili našim možnostiam, vďaka pravidelným linkám nízkorozpočtových leteckých spoločností sa napríklad na najznámejší ostrov sopečného súostrovia Gran Canaria dá doletieť za perfektné ceny. A pritom stále platí, že je to najdostupnejšia exotická dovolenka pre Slovákov. Stále tam totiž rastú tie dych vyrážajúce palmy, dokonca aj obrovské kaktusy, veď leží pri Západnej Sahare!

Nedajte sa oklamať vetriskom, ktorým vás Ostrov večnej jari zrejme privíta. Neviem, komu napadlo postaviť letisko na najveternejšej časti ostrova, no jedno je isté. Ak sa vyberiete za relaxom južne od tohto miesta, do najrušnejšieho strediska Playa del Inglés, mondénneho Maspalomas či Puerto Rica na útesoch, žiadneho vetra sa báť nemusíte. Je pravda, že na severe a v hlavnom meste Las Palmas sa môžu držať mraky a teploty sú tam nižšie, no na juhu a hlavne vo vnútrozemí si v lete užijete nefalšovanú horúčavu.

Kanárske ostrovy môžete navštíviť po celý rok. Keďže more je tam po celý rok búrlivé a pláže sopečného pôvodu nepatria k najkrajším na svete, snažia sa to domáci kompenzovať službami. Štvora päťhviezdičkové komplexy sú dokonalými oázami relaxu s vyhrievanými bazénmi, v ktorých sa dá máčať ktorýkoľvek mesiac. Tamojšie kúpeľné centrá s procedúrami rozmaznajú nielen vaše telo, ale aj ducha. Samozrejme, bol by hriech plávať celé dni v bazéne, keď môžete skúsiť, ako chutí Atlantik.

Hovorí sa o ňom, že je ľadový, no to platí pre zimné mesiace. Keď navštívite Gran Canariu v lete, more na juhu ostrova má aj 24 stupňov. Stačí zaťať zuby, vliezť doň a potom si už dosýta užiť divoké vlny. Ak však chcete zažiť karibskú dovolenku so snehobielym pieskom, nech sa páči. Piesok na pláž Amadores pri mestečku Puerto Rico navozili až zo Sudánu, a keďže nechcú, aby ho more za sezónu zhltlo, postavili v mori obrovské bariéry. Vďaka nim má záliv teplú, pokojnú a až gýčovito tyrkysovú vodu.

Raj wellness procedúr

Najluxusnejším strediskom na ostrove je Maspalomas. Kraľuje mu maják, ktorý nikdy neplnil svoje poslanie, no oddeľuje prímorskú promenádu od slávnych pieskových dún. Na promenáde to žije do neskorej noci a každý druhý turista sa prechádza s taškou z parfumérie. Na Gran Canarii totiž nemajú spotrebnú daň, takže sa tam božsky nakupuje. No a na novučičkej promenáde v Maspalomas nakúpite okrem parfumov a krémov výhodne aj oblečenie slávnych, ale aj typicky španielskych značiek ako Mango či Zara. O topánkach či alkohole nehovoriac.

Podľa väčšiny turistov je najkrajším hotelovým komplexom nielen v stredisku, ale na celom ostrove, štvorhviezdičkový Lopesan Costa Meloneras. Stavba v štýle Zorra by si s prehľadom zaslúžila hviezdičiek aj šesť, no majitelia majú zrejme pádny dôvod, prečo svoje služby podhodnocujú. Šikovní architekti vytvorili pri hoteli oázu dovolenkového raja, takže väčšina návštevníkov sa celé dni túla po tropickej záhrade, strieda bazény, pozoruje exotické vtáky a užíva si animácie.

Areálu dominuje obrovský bazén s lagúnou, ktorý sa pri pobrežnej promenáde mení na vodopád. Pritom z hotelových izieb máte pocit, akoby sa spájal s morom. V zimných mesiacoch trávia hostia čas v honosnom wellness centre Spa Corallium. Floating veľkosti bazéna v jaskynnom prostredí či soľnú komoru ako z Himalají len tak niekde nezažijete! Gran Canaria si na wellness službách veľmi zakladá. Tamojšie hotely sa pretekajú v tom, kto ponúkne exkluzívnejšie a účinnejšie procedúry. Sama, vo dvojici, na chrbticu alebo omladenie – nič nie je problém.

Objednajte si romantický kúpeľ v hoteli Villa del Conde a garantujeme vám, že zážitok z vírivky nad útesom vám ostane na celý život. Alebo si užite neskutočne lahodné ošetrenie Pantai Luar v päťhviezdičkovom hoteli Seaside Palm Beach. Mimochodom, len na skok od hotela Seaside, ktorý svojou architektúrou v štýle sedemdesiatych rokov uchváti milovníkov dizajnu, ležia slávne pieskové duny. Práve tie sú jedným z lákadiel ostrova Gran Canaria. Hovorí sa, že každú hodinu zmenia svoj tvar, a keď sa štveráte na niektorý z piesočných kopcocv, ste schopná uveriť, že sa nachádzate na Sahare. Ale pozor, aj keď sa hovorí, že piesok tam navialo z Afriky, duny vznikli nahromadením zvetraných lastúr z mora.

Európsky Grand Canyon

Aby sa vám leňošenie v tropickom raji nezunovalo, požičajte si auto a vyberte sa do hôr. Ak si ho rezervujete vopred cez internet, vyjde vás na smiešne peniaze, 12 eur na deň. Vnútrozemie ostrova tvoria väčšie a menšie kaňony a ten najväčší, ktorý sa tiahne smerom na západ, prezývajú aj európsky Grand Canyon. Zdolať ho je výzva pre šoférov a niekoľkohodinová Palmas totiž treba vidieť. Je to moderné, štyristotisícové európske stredisko s luxusnými štvrťami, so starodávnymi ulicami, ktoré pamätajú Krištofa Kolomba, ale aj s vychýrenými plážami.

Tým kraľuje Las Canteras, kde sa plážový život večer mení na prehliadkové mólo s kaviarňami a so skvelými reštauráciami. Mimochodom, Gran Canaria je domovom najstaršieho golfového klubu v Španielsku, ktorý vznikol v roku 1891 a funguje dodnes. Nachádza sa vedľa kráteru sopky, ktorá svedčí o pôvode ostrova. Gran Canaria je však celá posiata ihriskami rôznej náročnosti. Tie najlukratívnejšie ležia rovno pri mori, no zopár skvelých klubov nájdete aj vo vnútrozemí.

Patrí k nim aj ihrisko pri hoteli Sheraton Salobre, ktorý vyhľadáva miestna smotánka aj módni fotografi z celého sveta. Jeho bazény a kaktusová záhrada fascinujúco zapadajú do drsnej skalnej scenérie. Samozrejme, ak máte chuť okúpať sa v mori, Sheraton ako väčšina hotelov vo vnútrozemí, poskytuje svojim hosťom bezplatný transfer na pobrežie, kde majú svoj vlastný plážový bar a pláž.

Karibská pláž Amadores

Skalné obydlia aj delfíny

Keďže obyvatelia hornatej Gran Canarie zvádzajú s prírodou nerovný boj o každý meter pláže, každý kúsok roviny, museli sa naučiť krotiť horu. Skvelým zážitkom je návšteva skalných domov v Guayadeque, kde za dverami vedúcimi dovnútra sopečnej skaly dodnes žijú rodiny s deťmi! Moderná technika však dokáže zázraky, a tak sa takmer všetky miesta, kde hornaté kaňony ústia do mora, menia na letoviská. Stavitelia už nekopú do hory, hotely vyrastajú na bralách v niekoľkých radoch nad sebou.

Do súkromných apartmánov sa musíte driapať strmými uličkami, inde riešia prístup k moru moderné výťahy. Z hotela Gloria Palace Amadores vás panoramatický výťah dopraví priamo k spomínanej karibskej pláži Amadores na juhu ostrova. Večer sa prejdite po mestečku Puerto Rico, ktoré leží vo vedľajšom zálive. V prístave si kúpte výlet za delfínmi. Viem, tieto plavby sú všade, no garantujeme vám, že tu delfíny skutočne uvidíte. A nie jedného, ale celý kŕdeľ!

Navyše, z Puerto Rica sa dá loďou dostať aj do najmalebnejšieho mestečka ostrova, Puerto Mógan. Vďaka romantickej architektúre a kanálom ho prezývajú Benátkami Kanárskych ostrovov. Mnohé z budov na prímorskej promenáde fungujú ako dovolenkové domy, stačí sa pozrieť na internete. Ak však chcete mať o všetko postarané, môžete bývať v najväčšom hotelovom komplexe Cordial Mogan Playa. Okrem fantastickej reštaurácie vás dostane vlastné archeologické centrum hotela, ale aj biozáhrada či skvelé wellness centrum.

Ak si počas poobedňajšej siesty zapnete v izbe rádio, nečudujte sa vtipom miestnych spíkrov. S obľubou rozoberajú úmrtia starších dovolenkárov, ktorých srdce nevydrží nápor horúčavy a dobrého kanárskeho jedla. Na druhej strane, prítomnosť západných dôchodcov na Gran Canarii svedčí o tom, že tento ostrov ponúka služby na najvyššej úrovni. Okrem všadeprítomných medicínskych centier je to aj skvelá kuchyňa, na ktorú sú domáci náležite hrdí. Tak čo, už veríte, že Gran Canaria je kontinent v malom?

Slávne duny menia každú hodiny svoj tvar