O Elene Ferrante sa hovorí, že vďaka svojim úspešným knihám preslávila Neapol viac než Vezuv. Ak ste ešte nečítali jej slávnu Neapolskú ságu, určite to napravte. A pozrite si aj seriál na HBO, ktorý vnikol podľa prvých dvoch kníh. Nebude to premárnený čas. Veď prvá séria získala dokonca minulý rok Zlatú nymfu na TF v Monte Carle ako najlepší seriál.

Geniálna tajnostkárka

Neapolská sága v štyroch knihách mapuje šesťdesiat rokov Talianska, od päťdesiatych rokov po súčasnosť. Príťažlivé je, že to, ako sa menil život v krajine, je zobrazené na pozadí priateľstva dvoch dievčat. Jedna je inteligentná Elena, ktorá je v úplnom područí svojej krásnej a mimoriadne bystrej kamarátky. Problém je, že Lila na ňu žiarli. Lenu sa podarilo vyštudovať a dostať sa z chudobnej štvrti, ona však uviazla v primitívnom prostredí luzy, aj keď mala na oveľa viac. A tak sa jej obdiv strieda s nenávisťou a pomoc s priekmi.

Na seriáli, ktorý je rovnako vydarený ako knižná sága, sa podieľala aj autorka, ale v utajení. Hoci patrí k najúspešnejším svetovým literátom, píše pod pseudonymom a nikto nevie, kto to vlastne je. Ani režisér seriálu, lebo aj s ním pri práci komunikovala iba cez mail a esemesky. Vzdala sa aj účasti v Monte Carle. Zvedavosť ľudí teda zostáva neukojená, na druhej strane má čas písať nové knižky.