Ona je Češka, on Nemec a stretli sa v Paríži, kde sa prišli naučiť fotiť módu. René práve hľadal strechu vhodnú na fotenie a Radka sa ponúkla, že mu jednu ukáže. Odvtedy sú spolu. Spočiatku si každý tvoril svoje, no keď zistili, že ich pohľad na veci je rovnaký, začali sa spolu dívať aj do hľadáčika. Výsledkom sú módne fotografie pre magazíny ako Vogue, známe odevné značky ako Kenzo, Miss Sixty či portéty Davida Beckhama pre Adidas.

V posledných rokoch však vo svete získava pozornosť aj ich voľná tvorba, pri ktorej pracujú s deťmi a so spomienkami na detstvo. V Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy vystavujú do 26. novembra tri fotografické cykly – v jednom sa pod vodnou hladinou vznášajú dievčatká naštylizované ako dospelé ženy, v inom hrajú hlavnú rolu nostalgicky pôsobiace staré detské ihriská. V tom najnovšom, ktorý uvidia Slováci ako prví na svete, poletujú na brehu mora obrovské farebné šarkany v podobe morských živočíchov. Všetky tri však majú spoločné jedno – akési smutné krásno. Aj preto ich výstava nesie názov Dreams and Shadows – Sny a tiene.

S Radkou a Reném sme sa stretli krátko pred jej otvorením a kým René strážil ich dvojročného syna, Radka nám poskytla rozhovor.

Ako vám napadlo fotiť deti v rámci voľnej tvorby?

Keď vo Fancúzsku vznikol Milk, prvý módny časopis pre deti, oslovoval módnych fotografov, či by nevytvorili módny editoriál s deťmi. Ale tak, aby mal estetiku módnych fotografií dospelých aj umelecký šmrnc. Vzišla z toho aj fotka Hojdačka, ktorú môžete vidieť na výstave. No najmä, zistili sme, že pracovať s deťmi je úžasné, a tak sme sa rozhodli v tom pokračovať.

Je ťažké prinútiť deti k niečomu, čo nechcú, zvyčajne je problém, čo len udržať ich pár minút v sede. Máte úžasnú trpezlivosť alebo špeciálne metódy?

Nikdy ich do ničoho nenútime a komunikujeme s nimi ako so seberovnými. Deti nemôžete naštylizovať ako bábiky a chcieť od nich, aby stáli bez pohnutia minúty, i keď na fotkách pôsobí, že to presne takto robíme. My im však len primeranou formou vysvetlíme, čo od nich chceme, a snažíme sa, aby pre nich bolo fotenie hrou. Hráme sa, že sú akože herečky v nejakom filme a my ho zaznamenávame. Ponechávame im však pritom aj ich priestor, takže tvoria spolu s nami. Spolupracujeme však viac s dievčatkami ako s chlapcami, lebo tie sa odmalička rady zdobia, češú, skúšajú si mamine šaty a hrajú sa na princezné. Chlapci k tomu nemajú vzťah, preto nemá zmysel ich do toho nútiť.

Čo ste chceli vyjadriť fotením malých modeliek pod vodou?

Mali sme na zákazku vytvoriť fotografie detí v duchu Halloweenu a napadlo nám, že duchovia sa vznášajú, takže by bolo zaujímavé, keby nám deti pózovali pod hladinou. Rátali sme s tým, že pod vodou by sa mohli cítiť prirodzene.

Bolo to tak?

Bolo. Ale keďže sme si ich nevyberali len podľa toho, či vedia plávať, ale aj podľa našej vizuálnej predstavy, stalo sa, že jedno dievčatko, to, ktoré má na fotke zlaté reťaze, som musela naučiť plávať priamo na fotení a za veľmi krátky čas.

Na prvý dojem sú vaše fotografie vizuálne krásne, farebné. No dievčatká naštylizované ako dospelé ženy môžu na niekoho pôsobiť aj ako sexuálne objekty. Opustené staré ihriská zase môžu evokovať nielen detský svet, ale aj akúsi strašnú pohromu. Bol to váš zámer?

Samozrejme, že nie, ale veľa ľudí to takto vníma. Keď sme sa s tým stretli, veľmi nás to prekvapilo a zasiahlo, pretože sme s tým nepočítali. Dosť dlho sme z toho mali zlú náladu, ale dnes si myslíme, že je to o tom, čo majú v hlave dospelí, či už na základe vlastných predstáv alebo informácií. Pre nás je to všetko hra – na bábiky, na spomienky a na sny. Fascinujú nás opustené miesta, ale nie preto, že by sme sa dívali na horory. Staré ihriská skôr reflektujú našu záľubu v starých veciach a nostalgiu za detstvom... Keď zistíte, že ešte stále stojí kolotoč, na ktorom ste sa ako dieťa točili, že ešte, chvalabohu, nikomu nenapadlo, že nezodpovedá dnešným euronormám pre detské ihriská, akoby ste sa na chvíľu vrátili do detstva. Ten moment je radostný, ale len do chvíle, kým ho neprekryje pohľad dospeláka vo vás. Zrazu vidíte detaily, ktoré by dieťa pravdepodobne nezaujímali – nevytrhanú burinu, hrdzavé súčiastky a tak ďalej... To preto je v našich fotografiách určitá melanchólia. Ale rozhodne nie sme depresívní ľudia, naopak, sme radostní.

„Preplnená obloha“ je z cyklu Farby vetra.
„Preplnená obloha“ je z cyklu Farby vetra.
Zdroj: René & Radka

 Preplnená obloha“ je z cyklu Farby vetra.

Kolekcii Farby vetra dominujú akési obrovské balóny v podobe morských živočíchov. Sú skutočne také veľké alebo ide o fotomontáž?

Nejde o fotomontáž. Snažíme sa čo najmenej používať akékoľvek fotoshopové triky a efekty. Samozrejme, retušujeme. No to, čo vidíte, sú šarkany, ktoré sme objavili na pláži v severnom Francúzsku. Dokonca existujú festivaly, na ktorých sa stretávajú dospelí nadšenci šarkanov z celého svete a púšťajú si ich ako malé deti. Aj tu nám teda išlo o konfrontáciu detského sveta so svetom dospelých.

Ako vyzerá vaša spolupráca? Každý do celku niečím prispeje alebo všetky kroky spolu konfrontujete?

Naše fotografie sú veľmi štylizované, takže všetko máme vopred premyslené, ale často ani nevieme, kto s čím prišiel alebo kto napokon stlačil spúšť. Nie je to pre nás dôležité. Naše egá sa nebijú. Nikdy sme sa pre obsah fotografií nedostali do silnejšej konfrontácie. Keď už k nejakej dôjde, tak pre produkčné záležitosti okolo fotenia alebo pre veci, čo vyplývajú z každodenného života.