Každý, kto v Česku niečo v biznise, politike, športe či v umení znamená, má svoj súkromný box v tristoročnom Moravskom sklípku v dedinke Šatov. V štyristo metrov dlhom labyrinte podzemia je viac než tisíc zamknutých boxov, ďalší záujemcovia musia čakať v poradovníku.

Hneď za pivnicou celebrít je vinica, kde podľa spôsobov našich predkov vysadili 19 starých odrôd révy. O spôsobe jej pestovania sa dočítate na krátkom náučnom chodníku, ktorý vedie vinicou. Vedľa je opravená Vinárska stodola, ale aj pitoreskné kamenné uličky, kde sa začínajú cyklistické chodníčky do okolia. Šatovskí vinári držia pohotovosť do polovice októbra, potom svoje pivničky zatvárajú!

Šatov.
Šatov.
Zdroj: Ján Dzúr

Blatnice pod Svatým Antonínkem: Zatvárajú búdy

Blatnické búdy.
Blatnické búdy.
Zdroj: Ján Dzúr

Pekná vinárska obec leží v Bielych Karpatoch, len 25 kilometrov od slovenskej Myjavy. Blatnické búdy tento rok naposledy otvoria v piatok od 17.00 do 19.00 hod., v sobotu od 13.00 do 19.00 hod. a v nedeľu od 13.00 do 17.00 hod. Tento deň sa Pod Starýma horama odohrá Blatnické vinobranie a dedinou prejde krojovaný sprievod. Od búd vedie cyklotrasa na pútnické miesto Svatý Antonínek, z neho sa na bicykli môžete vydať až k Baťovmu kanálu alebo do Strážnice.