Rozkvitnuté lúky, mocní chlapi s mozoľmi na obrích rukách, naokolo pasúce sa kravky a v diaľave kráčajúce žienky s batohmi na chrbte. Vážení diváci, willkommen in Bauer sucht Frau. Vitajte v nemeckom Farmárovi hľadajúcom ženu. V programe, ktorý má s našou adaptáciou úspešnej reality show spoločný len názov.

Romantika vo svete

Láskychtiví roľníci prvýkrát vyliezli na televízne obrazovky pred jedenástimi rokmi vo Veľkej Británii. Tamojšie médiá zacítili obrovský potenciál v námete, ktorý nahrubo preklepli Švajčiari už v roku 1983. Oprášená reality show čoskoro získala trblietavý punc vďaka návratu ku koreňom civilizácie, a to najmä na pôvodné sedliacke dvory. Rozmaznaní mešťania prevracali oči, ako sa za tmy dojí, či v chladnom ráne kosí nepoddajná tráva. Šou sa okamžite stala tromfom televízie a tá ho, mädliac si ruky, rozpredala do ďalších krajín. V praxi to znamená, že práva na vysielanie získali audiovizuálne médiá vo viac ako dvoch desiatkach krajín. Za finančnú odplatu si v balíčku našli licenciu a manuál, akúsi bibliu, ako má program vlastne vyzerať. Mantinely si v rámci zmluvy mohli upraviť podľa vlastných predstáv. No a tie sa na jednotlivých trhoch, hoci aj susedských, diametrálne líšia.

Iba nadávame a pijeme?

Dobrým príkladom je poňatie žánru a spracovania Farmára na Slovensku a v Česku. Česká Prima, ktorá uviedla na obrazovku vzťahovú reality show z prostredia hospodárskeho statku až po slovenskej JOJ-ke, stavila všetky karty na pôvodnú romantiku a nekonfliktné situácie. Divák si mal pri programe oddýchnuť, nie však zaspať. Keď farmár Marián skončil pod perinou so svojou budúcou ženou Darinkou, nikto ešte netušil, že je to len slabý odvar toho, čo sa bude diať v ďalších sériách. Nadávky, vulgarizmy, alkohol a sex v priamom prenose. Oproti ostatným krajinám je zrejme naša verzia romantickej šou najtvrdšia, čo nepriamo potvrdzuje aj jeden z jej producentov. „Tak, ako to vysielali inde, by to bolo u nás nevysielateľné. Minimálne by to bolo riskantné. Obsah Farmára je v každom prípade silný, ale rozhodujúca je forma rozprávania príbehu,“ obhajoval rozhodnutie pritvrdiť oproti iným v rozhovore pre medialne.sk Rado Štefanov.

Česká verzia nezabrala

To, že klasická sedliacka romantika na statku plnom zvieratiek, ale bez dostatočného vzruchu nemá u nás šancu, tvrdí aj samotná JOJ-ka, ktorá si to potvrdila iba nedávno. „Cez leto sme skúšali vysielať českú verziu šou Farmár hľadá ženu, ktorá je menej kontroverzná. Sledovanosť bola natoľko slabá, že sme reláciu hneď na úvod stiahli z vysielacej štruktúry. To hovorí za všetko,“ povedala Šarmu PR manažérka televízie Perla Žinčíková. Úvahy, že slovenská adaptácia patrí medzi najkontroverznejšie v rámci pavúka celosvetových licencií, je v nej najviac nadávok a sexu, je podľa Žinčíkovej nesprávna. „Ide o reality show, čo znamená, že dej a priebeh nakrúcania sa odvíja od reality. Ak účastníci šou pijú, nadávajú a bijú sa, reality show iba nastaví zrkadlo. Naše vysielanie spĺňa všetky legislatívne normy, vhodnosť programu je riadne označená a navyše ju nereprízujeme v denných hodinách,“ obhajuje televíziu z Koliby.

Sex sa nás týka

V treťom pokračovaní programu sme sa dopracovali k divokým orgiám finalistov a pijatike tečúcej prúdom ako horské bystriny. Ak sa nám prvá séria zdala kontroverzná cez prizmu avantgardnej Martinky z Turca, tu už vyvalia oči aj tí verní najbizarnejšiemu televíznemu obsahu. Sledujeme to, lebo sme v porovnaní s inými národmi úchylnejší? „Sex je niečo, čo sa týka každého z nás, preto je divákovi blízky. Myslím si, že veľkú rolu tu zohráva aj to, že si ľudia mnohokrát nemajú čo vybrať v televízii, a tak pozerajú to, čo im médiá ponúkajú. O obsahu týchto šou sa nechcem vyjadrovať, pravda však je, že moji známi ju nepozerajú, tí však v žiadnom prípade nie sú nejakou univerzálnou reprezentatívnou vzorkou. Programy tohto typu ovplyvňujú aj vysielatelia a ja verím, že pred ich spustením si urobili prieskum, o čo má divák záujem,“ povedala Šarmu uznávaná psychologička a sexuologička Danica Caisová. Nemci, Dani, Česi, Poliaci či Angličania sú zrejme v každom smere oveľa striedmejší než Slováci, ich verzia reality show je totiž oproti našej romantická balada. c