Ak patríte k ľuďom, ktorí nemajú problém „vysoliť“ za letnú dovolenku akékoľvek peniaze, tak je úplne jedno, kedy o nej začnete premýšľať. No ak si na ňu šetríte a počítate každý cent, aby ste aspoň na chvíľu vypli, je najvyšší čas začať s jej výberom. Podľa cestovateľa Jozefa Terema sa dovolenka, ktorá vás nemá zruinovať, vyberá buď veľmi skoro v takzvanom first minute, alebo, naopak, na poslednú chvíľu prostredníctvom last minute.

„Veľa ľudí potrebuje plánovať dovolenku v predstihu. Práve pre nich je vhodný first minute. Majú možnosť vybrať si termín, ktorý im vyhovuje, lokalitu, hotel a budú mať záruku, že bude voľné. Musia však počítať s istým rizikom, ktorým je počasie. To je najmä v posledných rokoch nevyspytateľné aj pri Stredozemnom mori. Ak na vás vyjde práve daždivý týždeň – smola,“ pripomína Terem.

Ak si to môžete z časových dôvodov dovoliť, nebojte sa ponúk last minute zájazdov. Dokážete sa zbaliť počas niekoľkých hodín alebo dní? Potom máte šancu získať zájazd naozaj za najlepšiu cenu, navyše, lepšie odhadnete aktuálne počasie. Voľba je iba na vašich možnostiach a chuti trochu zariskovať.

Viete, čo chcete?

Predtým, než sa vyberiete na dovolenku, si musíte ujasniť, ako ju chcete prežiť. Či oddychom na pláži a ochutnávaním miestnych špecialít, športovo alebo ako poznávací zájazd. A máte aj možnosť vyraziť na dovolenku po vlastnej osi. Zorganizovať si ju sama. Pri klasickej dovolenke v plážových rezortoch je priebeh viac-menej notoricky známy. Vybrať hotel čo najbližšie k moru, okná otočené na pláž, dobrá kuchyňa a pohodlná izba.

„Pred výberom lokality by som si určite pozrel na internete recenzie zo skúseností iných dovolenkárov. Ak ste športovo založená a chcete hrať tenis, surfovať, jazdiť na vodných lyžiach, prípadne skúsiť nejaký nový šport, vyberte si strediská a lokality, ktoré vám umožnia splniť si svoje plány,“ pripomína Jozef Terem.Ťažko zažijete adrenalínové športy na miestach, kde je more pokojné a takmer tam nefúka.

Masová turistika: áno či nie?

Treťou najzvyčajnejšou dovolenkou je poznávací zájazd. Ak sa nebojíte ustavičných presunov, menšieho pohodlia, dlhého chodenia a obzerania pamiatok, poznávací zájazd bude pre vás dobrá voľba.

Vyberte si mesto alebo krajinu, ktorú si chcete pozrieť, a zvoľte vhodnú cestovnú kanceláriu. „Dobré je overiť si osobné odporúčania. Ak sa napríklad chystáte na outdoorovú dovolenku do hôr, nebojte sa ani ponuky malých, špecializovaných cestoviek, kde vás bude často sprevádzať sám majiteľ. Máte vysokú záruku toho, že dostanete to, na čom ste sa dohodli,“ nabáda známy cestovateľ.

Ak sa rozhodnete vyraziť na dovolenku a organizovať si ju samostatne, tvrdí, že dnes to už nie je náročné. Ubytovanie si dokážete rezervovať cez internet a rovnako aj kúpiť letenku. Nebudete viazaná na žiadnu veľkú skupinu a máte šancu spoznať a prežiť veci, ktoré ako súčasť masovej turistiky nezažijete. Musíte však počítať aj so stresom a s tým, že nie vždy musí všetko klapnúť. No odvážnym šťastie praje.

Pre rodiny

Pri výbere dovolenky sa väčšinou nerozhodujete samy, kedy, kam a s kým, no okrem kufra nakladáte do dopravného prostriedku aj deti. S tými malými treba najviac dbať na to, aké možnosti zábavy budú mať na mieste k dispozícii. Či je vhodný prístup do mora, či je v ponuke plytký bazén, aké atrakcie tam nájdete aj možnosti na výlety.

„Na druhej strane, pekná dovolenka sa dá prežiť všade, záleží najmä na tom, s kým na nej budete a akú si urobíte náladu. Či deťom vymyslíte zaujímavý program a podobne. S deťmi by som bol opatrnejší v krajinách severnej Afriky, kde môže byť problémová strava. Často sa tam vyskytujú črevné virózy, ktoré pri malých deťoch môžu dovolenku poriadne znepríjemniť. Chorvátsko, Taliansko či Turecko majú množstvo baby friendly hotelov. Strava je tam výborná, počasie pomerne stabilné a aj výbava v hoteloch myslí na rodiny s deťmi,“ vysvetľuje cestovateľ.

Zatlačte na predajcu

Asi najväčšie vrásky pri výbere dovolenky robia cestovné kancelárie. Na čo si treba dávať pozor? Často veľa času venujete výberu hotela a po príchode na miesto vám oznámia, že hotel je plný a ponúknu vám iný. „Náhradný hotel by mal mať minimálne rovnaký, prípadne väčší počet hviezdičiek. Čiže kvalitou by mal byť lepší. Stáva sa, že náhradné riešenia sú mimo lokalít, kde ste práve chceli byť.

Takéto situácie sú časté najmä v krajinách severnej Afriky. Pri kúpe zájazdu skúste na predajcu zatlačiť, aby vám dal písomné potvrdenie, že určite dostanete hotel, pre ktorý ste sa rozhodli,“ odporúča Jozef Terem. Rovnako treba postupovať, ak vám zrazu oznámia zmenu času odchodu z dovolenky. Napríklad, že lietadlo nepoletí o ôsmej večer, ale až o piatej ráno. A máte o deň dovolenky menej!Je rozdiel preležať posledný deň na pláži alebo cestovať domov. „Aj na takúto možnosť musíte byť pripravená a dopredu si u predajcu skúste vybojovať záruky.

Celkovo pri výbere cestovky treba dbať na referencie. Hoci, ak je cestovka nová, často sa snaží viac než tie zabehnuté,“ vysvetľuje Terem a pripomína, že nemôžete očakávať veľa muziky za málo peňazí. Za nízku cenu nemôžete mať veľké oči...

Tip Glancu: Viac sa oplatí vyraziť na dovolenku v priebehu mája a júna. V posledných rokoch je v týchto mesiacoch najstabilnejšie počasie, ceny sú nižšie a nie je ešte až tak horúco. Po prvom bolestivom večeri so spáleným chrbtom vás pražiť sa na pláži pri 38 stupňoch Celzia rýchlo omrzí.

Čo by ste podľa cestovateľa Jozefa Terema nemali ani náhodou zabudnúť pribaliť do kufra, nech cestujete kamkoľvek?

Určite nezabudnite na lieky, krémy na opaľovanie, šľapky a veci na krátenie chvíle. Napríklad spoločenské hry, hračky pre deti, nafukovačky a podobne. To všetko sa dá síce kúpiť, no v letných strediskách to býva predražené. Ak idete do arabských krajín, vezmite si so sebou fľašu tvrdého alkoholu a každé ráno povinne vypite pohárik ako prevenciu žalúdočných problémov.

Ako ušetriť?

Na dovolenke vždy peniaze miniete, ale možno to zmierniť viacerými spôsobmi. Ak nemáte veľa na rozhadzovanie, vyberte sa napríklad do Bulharska. Sú tam dobré ceny, hoci možno more nie je až také krásne ako Stredozemné. Nevyberajte si najluxusnejšie strediská, v nich sú ceny najvyššie. To isté platí aj o hlavných uliciach. Často stačí zahnúť do bočnej uličky a cena je nižšia o polovicu. Pozerajte, kde sedia domáci. Kde pijú a jedia. Tam sa vyberte aj vy.

No a často sa oplatí využiť ponuku zájazdov all inclusive. Cena je síce vyššia, ale ak viete, že veľa vypijete a zjete, oplatí sa to. Nemusíte byť v strese a môžete si užívať do sýtosti. Pozor! Ceny sa menia a najvyššie sú priebehu hlavnej sezóny v júli a auguste. Ak sa vyberiete na dovolenku až koncom augusta alebo v máji či v júni, ceny budú určite nižšie.